Říkali mu Mlátička. Před 100 lety se narodil obávaný vyšetřovatel Státní bezpečnosti Alois Grebeníček

Před sto lety se narodil Alois Grebeníček - vyšetřovatel Státní bezpečnosti, který v uherskohradišťské věznici mučil politické vězně. 

Alois Grebeníček, který se narodil 5. ledna 1922 v Jalubí na Uherskohradišťsku, byl obávaným vyšetřovatelem Státní bezpečnosti, který nechvalně proslul mučením politických vězňů v uherskohradišťské věznici. Za to byl sice obžalován, soud ale kvůli průtahům a špatnému zdravotnímu stavu Grebeníčka do jeho smrti v roce 2003 rozsudek nevynesl.

Čtěte také

Grebeníček se vyučil řezníkem a tuto profesi také před válkou a po jejím počátku vykonával. Během války byl za ilegální činnost vězněn v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald. Od roku 1945 pracoval šest let jako vyšetřovatel Státní bezpečnosti v Uherském Hradišti, kde byl znám pro svou mimořádnou brutalitu při výslechu vězňů. Získal proto přezdívku Mlátička.

Od Státní bezpečnosti Grebeníček na konci roku 1952 na vlastní žádost odešel, údajným důvodem byly neshody s nadřízenými. O dva roky později podal žádost o znovupřijetí, ta však byla zamítnuta.

Po odchodu z řad StB pracoval Grebeníček krátce jako dělník a kontrolor, dva roky pak jako tajemník místního národního výboru. Od roku 1956 až do odchodu do důchodu v roce 1979 byl předsedou jednotného zemědělského družstva ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Pro roce 1989 byl stíhán, obviněn a nakonec v roce 1997 i obžalován kvůli mučení vězňů v uherskohradišťské věznici. O jeho vině nebo nevině ale soud do jeho smrti nerozhodl. Alois Grebeníček zemřel 27. 7. 2003.

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související