Při okupaci vysílal z Gottwaldova rozhlasem do celé republiky. Folklorista a etnograf Karel Pavlištík říkával: Nesnaž se, udělej
Stal se významnou osobností sahající daleko za hranice zlínského regionu. Karel Pavlištík byl etnografem, rozhlasovým hlasatelem, ale především folkloristou, který založil nejeden soubor. O životě rodáka z Uherského Brodu se Silvie Pospíšilová bavila s oběma jeho dcerami.
Karel Pavlištík se narodil 12. března 1931 v Uherském Brodě. Po střední škole chtěl pokračovat studiem etnografie, ale rodiče by jej nedokázali uživit, a tak místo toho narukoval do armády. Etnografii následně vystudoval dálkově, a protože se v tehdejším gottwaldovském muzeu uvolnilo místo etnografa, přestěhoval se právě tam.
„Pan doktor byl velmi důsledný v práci a totéž vyžadoval i od svého okolí. Nezapomenutelná je jeho odpověď na větu: ‚Víte, pane doktore, já jsem se snažil.’ Pan doktor na to řekl: ‚Nesnaž se, udělej,’” vzpomíná na Pavlištíka jeho někdejší kolegyně, etnografka Alena Prudká.
V srpnu roku 1968 nebojácně vysílal z gottwaldovského studia České rozhlasu. Vysílač Topolná, potažmo zdejší rozhlas, tehdy vzhledem k obsazení Prahy předával nejaktuálnější zprávy celé republice i zahraničí.
Nejzásadnější však je životní role Karla Pavlištíka jakožto folkloristy. Právě díky němu vzniklo mnoho folklorních souborů, sám stál mnoho let v čele známého festivalu ve Strážnici. A jeho zásluhou je také v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně expozice o cestovatelích Miroslavu Zikmundovi a Jiřím Hanzelkovi. Více o životě Karla Pavlištíka v pořadu Rodáci známí neznámí s jeho dcerou Markétou Pavlištíkovou.
Jak se Karel Pavlištík seznámil s Miroslavem Zikmundem? Pro jaký muzejní projekt se nejvíce nadchnul? Jak vznikala expozice cestovatelů Zikmunda s Hanzelkou v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně? Nebo jak zvládal období normalizace? O tom si povídala druhá z Pavlištíkových dcer Veronika Jedličková v rozhovoru se Silvií Pospíšilovou.
Další osudy a příběhy uherskobrodských rodáků a osobností naleznete ZDE.
Související
-
Zemřel Karel Pavlištík. Folklorista, etnograf a člověk, kterému celý život vydržela rovná páteř
Karel Pavlištík byl jednou z nejvýraznějších osobností folklorního a kulturního života v regionu
-
Karel Pavlištík o okupaci v srpnu 1968
Vyprávění Karla Pavlištíka, který byl v srpnu 1968 přímým účastníkem vysílání gottwaldovského studia Československého rozhlasu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.