Při okupaci vysílal z Gottwaldova rozhlasem do celé republiky. Folklorista a etnograf Karel Pavlištík říkával: Nesnaž se, udělej

22. prosinec 2023

Stal se významnou osobností sahající daleko za hranice zlínského regionu. Karel Pavlištík byl etnografem, rozhlasovým hlasatelem, ale především folkloristou, který založil nejeden soubor. O životě rodáka z Uherského Brodu se Silvie Pospíšilová bavila s oběma jeho dcerami.

Karel Pavlištík se narodil 12. března 1931 v Uherském Brodě. Po střední škole chtěl pokračovat studiem etnografie, ale rodiče by jej nedokázali uživit, a tak místo toho narukoval do armády. Etnografii následně vystudoval dálkově, a protože se v tehdejším gottwaldovském muzeu uvolnilo místo etnografa, přestěhoval se právě tam.

„Pan doktor byl velmi důsledný v práci a totéž vyžadoval i od svého okolí. Nezapomenutelná je jeho odpověď na větu: ‚Víte, pane doktore, já jsem se snažil.’ Pan doktor na to řekl: ‚Nesnaž se, udělej,’” vzpomíná na Pavlištíka jeho někdejší kolegyně, etnografka Alena Prudká.

V srpnu roku 1968 nebojácně vysílal z gottwaldovského studia České rozhlasu. Vysílač Topolná, potažmo zdejší rozhlas, tehdy vzhledem k obsazení Prahy předával nejaktuálnější zprávy celé republice i zahraničí.

Nejzásadnější však je životní role Karla Pavlištíka jakožto folkloristy. Právě díky němu vzniklo mnoho folklorních souborů, sám stál mnoho let v čele známého festivalu ve Strážnici. A jeho zásluhou je také v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně expozice o cestovatelích Miroslavu Zikmundovi a Jiřím Hanzelkovi. Více o životě Karla Pavlištíka v pořadu Rodáci známí neznámí s jeho dcerou Markétou Pavlištíkovou.

Jak se Karel Pavlištík seznámil s Miroslavem Zikmundem? Pro jaký muzejní projekt se nejvíce nadchnul? Jak vznikala expozice cestovatelů Zikmunda s Hanzelkou v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně? Nebo jak zvládal období normalizace? O tom si povídala druhá z Pavlištíkových dcer Veronika Jedličková v rozhovoru se Silvií Pospíšilovou.

Další osudy a příběhy uherskobrodských rodáků a osobností naleznete ZDE.

Spustit audio

Související