Před 86 lety zahynul v troskách letadla „pan Šéf“ Tomáš Baťa. Byl na vrcholu sil
Jeho smrt přišla jako blesk z čistého nebe. O tragédii informovaly světové tiskové kanceláře i deníky.
Zakladatel obuvnického impéria zemřel po pádu letounu se svým pilotem Jindřichem Broučkem. Šestapadesátiletý Baťa zemřel v troskách malého stroje Junkers, který se zřítil v husté mlze u Otrokovic.
Do Zlína následně zamířily stovky kondolenčních telegramů také od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Nekrolog napsal Karel Čapek.
"Byl to pro firmu obrovský šok, nikdo nečekal, že by se něco takového mohlo stát," říká ředitel Nadace Tomáše Bati Petr Velev. Podle něj ale Baťovi spolupracovníci dokázali firmu přes nejhorší období udržet na vysoké úrovni.
„Tvrdě dotkl se osud našeho města. V práci – jak žil, tak i padl náš starosta, pan Tomáš Baťa. Zlín vzpomíná vděčně zásluh svého budovatele. Vytrváme všichni v práci a v díle svého vůdce budeme pokračovat,“ napsala Městská rada a Zastupitelstvo města Zlína před 86 lety na parte Tomáše Bati.
Městská rada a Zastupitelstvo města Zlína
Obuvnickému řemeslu se Tomáš Baťa vyučil u svého otce. V roce 1894 ještě se starším bratrem Antonínem a sestrou Annou založili ve Zlíně vlastní obuvnický závod. Po předčasné smrti Antonína v roce 1908 se Tomáš stal majoritním vlastníkem firmy.
Tomáš Baťa začal zavádět moderní metody řízení a organizace práce. V podniku zavedl vysoce efektivní pásovou výrobu, mohutně investoval do propagace a své zaměstnance motivoval příslibem podílu na zisku. Díky tomu udělal Baťa během 30. let ze své firmy největšího světového exportéra obuvi.
Město Zlín pracuje na opravách Památníku Tomáše Bati. Památník se vrátí do původní podoby z 30. let minulého století, kdy byl nazýván „skleněným krystalem" a stal se jedním ze symbolů Zlína. Vrátí se do něj i maketa letadla Junkers F 13.
Související
-
Symbol tragické smrti Tomáše Bati. Společenský dům v Otrokovicích je architektonická perla
Klenot funkcionalistického stavebnictví nebo také perla baťovské architektury. Takovými superlativy je označována nejcennější budova Otrokovic, Společenský dům.
-
Hledali třicet Zlínů po celém světě. Baťa je stavěl podle jednoho vzoru, i ulice se jmenovaly stejně
Autoři dokumentu Batalives: Baťovské životy si vybrali nakonec pět měst, které stavěla firma Baťa ve třicátých letech.
-
Pojízdná kancelář ve výtahu je unikát. Firmu Baťa ale z něho nikdo neřídil
Zlínský Baťův mrakodrap nebo jednoduše jedenadvacítka je další z unikátních staveb baťovské architektury druhé poloviny třicátých let minulého století.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Analytik: Dodávka tanků průlom ve válce s Ruskem nepřinese. Ukrajina jich potřebuje víc
-
Z prezidentské volby se stal životní styl. Přerušení výjezdů kandidátům prospělo, říká expertka Králová
-
‚Daj jim do ruky jen jeden lístek s A.B.,‘ zmínila na sítích. Volební výsledky ale manipulace vyvracejí
-
První den prezidentských voleb v Česku skončil, zatím hlasovala asi polovina voličů