Před 55 lety začala okupace Československa. Podívejte se na unikátní fotky z tehdejšího Gottwaldova

První reakce obyvatel tehdejšího Gottwaldova zaznamelnala mladá fotografka Jitka Kovandová, tehdy maminka na mateřské dovolené.

Dnes je to přesně pětapadesát let od chvíle, kdy na území Československé socialistické republiky vtrhly vojenské jednotky spřátelených armád Varšavské smlouvy.

Cílem bylo zastavit demokratické procesy, které odstartovalo takzvané Pražské jaro. První reakce obyvatel tehdejšího Gottwaldova zachytila mladá fotografka Jitka Kovandová, tehdy maminka na mateřské dovolené.

„Brečeli jsme, mysleli jsme, že začíná válka,“ vzpomíná Jitka Kovandová. Ta chodila po městě a fotila si nápisy proti okupantům. Celý popsaný byl třeba Obchodní dům, nápisy byly na obchodech, divadle nebo i na kostele.

Fotografie ze srpna 1968 v tehdejším Gottwaldově

A Gottwaldov hrál v srpnu 1968 i jednu důležitou roli.

Když 21. srpna 1968 před půl jedenáctou dopoledne umlklo vysílání stanice Československo, technici z gottwaldovského studia navázali kontakt s vysílačem Topolná.

A před jedenáctou hodinou už slyšeli vysílání svobodného vysílače Gottwaldov, jak se studio hlásilo, lidé v celé zemi. V Praze se po zahájení vysílání shromáždilo u sochy svatého Václava až dva tisíce lidí, kteří volali: „Ať žije Gottwadov, ať žije Morava!“

Podle agentury Reuters bylo vysílání z Gottwaldova slyšitelné v celé Evropě včetně Velké Británie.

Fotografie ze srpna 1968 v tehdejším Gottwaldově
Fotografie ze srpna 1968 v tehdejším Gottwaldově
Spustit audio

Související