Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

Hladiny řek v dnešní době hlídá technika, obce si samy mohou nastavit systém včasného varování před povodněmi

Letos v červenci uplynulo 25 let od nejtragičtějších záplav v České republice za poslední století. Jak se od té doby změnil systém měření vody v řekách?

Od ničivých záplav v roce 1997 vodohospodáři investovali miliardy korun do nových protipovodňových opatření. Výrazně se podle nich zdokonalil také systém měření hladin řek a jejich průtoků.

Jak uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, běžně viditelné černobílé pásy s čísly v korytech řek nyní slouží jen jako ověřovací měrná stupnice. Průtok vody hlídá technika, konkrétně stanice s přístroji – takzvanými limnigrafy, kterých je jen v rámci povodí Moravy více než dvě stovky. Ty pak hlídají nejen výšku hladiny, ale i aktuální průtok a vše je možné sledovat přes mobilní telefony.

Systém včasného varování pak mohou ovlivňovat i obce, které díky čidlům určují, při jakých hodnotách je potřeba vyslat zástupcům obcí varovný signál.

Podrobněji vysvětluje Petr Chmelař celý systém v reportáži.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.