Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

Hladiny řek v dnešní době hlídá technika, obce si samy mohou nastavit systém včasného varování před povodněmi

Letos v červenci uplynulo 25 let od nejtragičtějších záplav v České republice za poslední století. Jak se od té doby změnil systém měření vody v řekách?

Od ničivých záplav v roce 1997 vodohospodáři investovali miliardy korun do nových protipovodňových opatření. Výrazně se podle nich zdokonalil také systém měření hladin řek a jejich průtoků.

Jak uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, běžně viditelné černobílé pásy s čísly v korytech řek nyní slouží jen jako ověřovací měrná stupnice. Průtok vody hlídá technika, konkrétně stanice s přístroji – takzvanými limnigrafy, kterých je jen v rámci povodí Moravy více než dvě stovky. Ty pak hlídají nejen výšku hladiny, ale i aktuální průtok a vše je možné sledovat přes mobilní telefony.

Systém včasného varování pak mohou ovlivňovat i obce, které díky čidlům určují, při jakých hodnotách je potřeba vyslat zástupcům obcí varovný signál.

Podrobněji vysvětluje Petr Chmelař celý systém v reportáži.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

autoři: Petr Tichý , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.