Z vody trčely jen značky. Na povodně v Otrokovicích vzpomínají bývalý starosta i hasiči

V červenci roku 1997 zasáhly ničivé povodně také Otrokovice na Zlínsku.

Ty patřily k nejvíce postiženým místům ve Zlínském kraji i na Moravě.

Záchranáři museli evakuovat 6500 občanů, zaplaveno bylo 1082 domácností a škody byly tři miliardy korun. Do zaplavených objektů se lidé nedostali i několik dnů.

Vlna z protrženého břehu řeky Moravy zaplavila část Baťov s typickými prvorepublikovými domky i nedaleké průmyslové areály.

Hasič Luboš Stašek byl jedním z prvních na místě, lidem se ale i přes stoupající vodu nechtělo opouštět domovy. „Ráno, když se voda převalila a rychle stoupala, jsme museli evakuovat celou oblast,“ vzpomíná Stašek.

Další hasič Josef Frýdl dodává, že v lokalitě zasahovali kromě hasičů i vojáci. „Byli vidět místy jenom vršky značek. Lidi odváželi i vojáci v transportéru,“ říká Frýdl.

Hasiči v Otrokovicích zůstali i po opadnutí vody. Podle hasiče Vladimíra Slovince museli třeba uklízet místní kafilerii.

„Zabránili jsme průmyslovým haváriím, dokázali jsme rozdat humanitární pomoc,“ dodává tehdejší starosta Stanislav Mišák (ČSSD). Podle něj lidem v zaplavených oblastech velmi pomohla solidarita. „Pomoc posílali lidé z celé republiky, vlilo to lidem energii do žil,“ vzpomíná Mišák.

autor: Libor Netopil
Spustit audio

Související