Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

Na povodně ve Zlínském kraji jsme teď připraveni mnohem lépe, ujišťuje zástupce hasičů

Celou Moravu a Slezsko v roce 1997 zasáhly povodně. Vyžádaly si několik desítek lidských životů a napáchaly miliardové škody. Jak by to bylo dnes? Jsou hasiči lépe připravení a vybavení?

Před čtvrtstoletím zasáhla Moravu nejhorší živelná katastrofa v novodobých dějinách. Záplavy si vyžádaly šedesát lidských životů a způsobily škody za desítky miliard korun. Jen díky obětavé práci hasičů a tisíců dobrovolníků nebyly následky ještě horší.

Jak se od té doby změnilo vybavení i způsob zásahu hasičů? Kdyby stejné povodně přišly v této době, jaké by byly následky? S náměstkem pro prevenci a civilní nouzové plánování Krajského ředitelství hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Zdeňkem Otrusinou o tom mluvil moderátor Českého rozhlasu Zlín Petr Uhřík.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.