Podívejte se, jak se mění legenda. První L410 z Kunovic dostává po padesáti letech novou tvář

21. březen 2019 14:22

Letoun L 410 je jedním z nejvýznamnějších výrobků československého a českého leteckého průmyslu. Prototyp poprvé vzletěl právě z kunovického letiště.

Letoun L 410 z leteckých závodů v Kunovicích na Uherskohradišťsku se poprvé vznesl do vzduchu před padesáti lety.

Právě tuto první čtyřistadesítku momentálně v hangárech renovují letečtí nadšenci.

Podle vedoucího muzea Martina Hrabce budou základní opravy stát asi 400 tisíc korun. Opravený stroj by si lidé měli poprvé prohlédnout 16. dubna, kdy uplyne přesně 50 let od jeho premiérového letu.

"Chtěli bychom dosáhnout toho, aby letadlo mělo nový lak a vypadalo tak, jako když před 50 lety poprvé vzlétlo. Teď jsou demontované veškeré mechanické části, šetrně se odstranily původní nátěry. Letadlo se bude připravovat na nalakování, pak přijde na řadu zasklení a opětovné osazení mechanizace," uvedl Hrabec. „Nejdéle trvala sundat barva, ta byla jako nově nastříkaná,“ dodává Petr Hyrák.

"Zalétli ho v dubnu 1969, do měsíce s ním pak letěli na pařížský aerosalon, kde byl poprvé mezinárodně veřejně předvedený. Stroj létal asi do roku 1974, pak stál na zemi a sloužil třeba dětem v mateřské školce," řekl Hrabec. Právě kvůli dlouhému stání pod širým nebem je stroj ve špatném stavu.

Po renovaci bude letoun opět stát na venkovní ploše muzea vedle současného modelu L 410 NG. "Chceme, aby byla na první pohled patrná evoluce ve výrobě 'čytřistadesítky'. Prototyp se v mnoha věcech oproti pozdějším typům letounu liší," doplnil Hrabec.

Dvoumotorový dopravní letoun LET L 410 Turbolet se v Kunovicích vyrábí dodnes. Je to mimořádně odolný dopravní letoun pro přepravu až 19 cestujících, který letecké společnosti provozují i ve velmi náročných podmínkách ve více než 60 zemích na pěti kontinentech. Dosud ho bylo v různých variantách vyrobeno přes 1250.

Spustit audio

Související