Písečné duny v naší republice? Česká a Moravská Sahara nabízí díky práci větru pokaždé trochu jinou scenérii
Písečný přesyp u Vlkova, takzvaná Česká Sahara, je přírodní rezervace v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Jde o písečné duny tvořené světle žlutým jemným pohyblivým pískem, ze kterého vítr vytváří nejrůznější písečné tvary.
Rostou zde pískomilné rostliny a borovice, a žijí zde ve volných koloniích velké samotářské včely Pískorypky vrbové.
Není to ale jediná písečná duna na našem území. Další Národní přírodní památkou tohoto druhu jsou Váté písky u Bzence, kterým se přezdívá Moravská Sahara. Písek pochází ze sedimentů nedaleké řeky Moravy, které sem navál vítr. Vyskytují se tu pískomilné rostliny, včetně suchomilných mechorostů a lišejníků.
Žije zde například dudek chocholatý nebo skřivan lesní. Biologové tu zaznamenali řadu vzácných druhů střevlíkovitých brouků a je možné zde zahlédnout různé druhy pavouků i kudlanku nábožnou.
Pokud se pojedete na jednu z našich Sahar podívat a půjdete po vyznačených stezkách, můžete díky práci větru pokaždé vidět trochu jinou scenérii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.