Postava golema, lidské bytosti stvořené z hlíny a oživené člověkem, má původ ve starověkém Egyptě
Kdo by neznal film Císařův pekař a Pekařův císař, ve kterém sehraje důležitou roli neforemný hliněný obr přepásaný železnými pláty – Golem.
Podle jedné z pověstí tuto mystickou postavu stvořil koncem 16. století židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel, aby chránil pražské židovské ghetto před křesťany, kteří ho pravidelně napadali.
Čtěte také
Postava lidské bytosti stvořené z hlíny a oživené člověkem má původ ve starověkém Egyptě. Pojetí šému, který golema oživoval, vychází z kabaly. Šém byl zpravidla pergamen, na němž byla napsána magická slova, pomocí nichž je možno zopakovat Boží tvůrčí čin za použití správné kombinace písmen Božího jména. Golem pak poslouchal toho, kdo mu do úst šém vložil, dokud mu stvořitel šém zase neodebral.
Vypráví se, že Rabi Löw dostal vnuknutí vytvořit Golema ve snu. A rabín sám ho nakonec i zničil, když se hliněný kolos vymkl jeho kontrole. Podle legendy byl Golem uložen na půdě Staronové synagogy. Po dlouhá léta byla půda uzavřena, ale nakonec zde badatelé Golemovy ostatky nenalezli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka