Mezi pátečníky patřila vybraná společnost intelektuálů. Scházeli se u bratrů Čapkových
Na počátku 20. století bylo v Čechách zcela běžné, že spisovatelé, umělci i političtí diskutéři měli své oblíbené podniky, kde se scházeli a debatovali o všem možném. V Praze byly takovými místy například kavárny Slávie nebo Louvre.
Právě tam založil spisovatel Karel Čapek roku 1925 český Pen klub. A protože se chtěl s podobně smýšlejícími lidmi scházet v komornějším prostředí, začal je zvát do svého domu.
Dvojvilu si ve čtvrti Vinohrady pořídili bratři Karel a Josef v polovině 20. let a vždy v pátek odpoledne se tam scházela vybraná společnost intelektuálů. Mezi pátečníky patřili například spisovatelé František Langer, Karel Poláček či Eduard Bass nebo novinář Ferdinand Peroutka.
Občas na setkání pátečníků zavítal i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Tyto výrazné osobnosti české kultury i politiky v útulném prostředí Čapkovy vily diskutovaly o aktuálním dění i smyslu své umělecké činnosti.
Tradice pátečních disputací skončila s první republikou a Čapkovou předčasnou smrtí v prosinci 1938.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.