Operoval Baťu i Zikmunda. Uznávaný oční lékař Pavel Stodůlka si naštěstí nesplnil dětský sen stát se popelářem
Pavel Stodůlka je uznávaným očním chirurgem. Zrak zachránil tisícům pacientů a téměř denně je na operačním sále. Přesto mu jeho práce nezevšedněla a oko ho stále fascinuje.
Zakladatel a přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka se narodil 25. března 1965 v Havířově, za „své“ město ale považuje Zlín a říká: „Já jsem vyrůstal v Havířově, ale rodina pochází ze Zlínska, takže jsem se vlastně vrátil někde ke kořenům.“
Lékařský vzor v rodině neměl a jako řada dalších malých kluků chtěl být nejdřív popelářem. „Co mohla být větší svoboda, než si kdykoliv seskočit z toho můstku jedoucího auta a krásně rukou válet popelnici,“ říká s úsměvem a o své cestě k profesi lékaře dodává: „Hledal jsem něco smysluplného, co bych mohl dělat a čemu bych chtěl zasvětit svůj život. A v medicíně vidím velký smysl. Je to krásné lidem zlepšovat zdraví a něco podstatného pro ně udělat.“
Pavel Stodůlka jako mezinárodně známý inovátor oční chirurgie provedl několik unikátních operací. Jako první oční chirurg na světě po více než 50 letech slepoty vrátil zrak muži, který oslepil v 17 letech po výbuchu v průmyslovém provozu a nikdy neviděl svoji ženu ani svoje děti.
Jeho pomoc vyhledala také řada známých osobností: „Určitě bylo silné setkání s panem Baťou, který si přijel nechat operovat oči do Zlína z Toronta, ačkoliv měl předplacený program na klinice v Americe a mohl se nechat operovat vlastně kdekoliv na světě. To byla obrovská pocta, kterou bychom si nikdy ani nevysnili, protože kdo může být ve Zlíně víc než pan Baťa,“ říká Pavel Stodůlka s úctou a pokorou.
Vzpomíná také na pana Zikmunda: „My jsme ho měli napsaného na rozpisu, sestřička to četla a říkala: To tady dneska bude jako pan inženýr Zikmund? Jako sám ten slavný spisovatel Zikmund? To je úžasné, to jako kdybychom operovali samotného Vinnetoua.“
Ačkoliv jsou jeho hlavním pracovním nástrojem ruce, nevyhýbá se žádné manuální práci. Aby byl v kondici, tak sportuje, neponocuje a zakázal si alkohol. Ačkoli je slavným lékařem, stále zůstává nohama na zemi a říká: „Chirurg, který má zpětnou vazbu, moc zpychnout nemůže.“
Nejenom o jeho cestě k medicíně natáčela přímo s Pavlem Stodůlkou na jeho oční klinice ve Zlíně redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.
Související
-
Potetovaným motorkářům před operací rovnou podáváme plyšáka, říká oční lékařka Petra Uhlářová
Petra Uhlářová je vynikající zlínská oční lékařka a operatérka. Na rozhlasové pohovce si s ní převážně o pacientech povídal Jožka Kubáník.
-
Pod urgent v nemocnici ve Filadelfii spadá přes 10 milionů pacientů, popisuje pediatr Tomáš Nečas
Rozhovor se zlínským pediatrem Tomášem Nečasem nejen o jeho dojmech a zkušenostech z měsíční stáže v prestižní Dětské nemocnici v americké Filadelfii.
-
V každé školní třídě jsou v průměru tři děti ze zkumavky, prozrazuje lékařka Hana Višňová
MUDr. Hanu Višňovou vyhledávají především páry, které se marně snaží počít dítě a ona jim, jak prozrazuje v rozhovoru s Jožkou Kubáníkem, nejenom poradí, ale i pomůže.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.