Onkologické diagnózy pohledem odborníků i pacientů
O rakovině tlustého střeva s primářkou zlínské onkologie Markétou Pospíškovou
Celý seriál:
Ještě několik let zpátky měla Česká republika jedno smutné prvenství. Byla zemí s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva na světě. Momentálně jsme na sedmém místě a dobrou zprávou je, že v souvislosti s touto diagnózou se snížila úmrtnost.
Jaké jsou nejčastější příznaky rakoviny konečníku a tlustého střeva? Kdy bychom měli zpozornět? Jsou ohroženější skupinou ženy nebo muži? Je rakovina tlustého střeva geneticky daná, nebo je to o životním stylu každého z nás? Jak probíhají vyšetření a jak léčba?
Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru Markéta Pospíšková, primářka onkologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati.
Související
-
Věta „Bude líp“ je při paliativní péči zakázána, říká ředitelka PAHOPu Helena Schwarczová
Pozvání k rozhovoru na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka přijala ředitelka Zdravotního ústavu PAHOP, který se věnuje paliativní péči, paní Helena Schwarczová.
-
Potřeba pomoci od psychologa nebo psychiatra roste. Těch je ale nedostatek. Kam se obrátit?
V životě jsou situace, se kterými si člověk nedokáže poradit sám ani za pomoci svých blízkých. Proto jsou zde centra, která umí poskytnout pomoc a zázemí.
-
Pacientům zlínské onkologie zpříjemňuje čekání v nemocnici dobrovolnická kavárna
V čekárně Onkologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati začala fungovat Kavárna života, kde dobrovolníci zdarma nabízí čekajícím pacientům kávu, vodu nebo sladkosti.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.