Olymp umělců, tak se přezdívá vrcholu Soláň na Valašsku

19. srpen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Informační centrum Zvonice Soláň | Foto: Mikuláš Kološ

Zvonice na Soláni měla už od prvopočátku sloužit jako galerie valašských umělců. Dnes je nejen výtvarným, ale i informačním centrem.

Na valašském Soláni se v 30. letech minulého století scházeli významní malíři. Ti na vrchol přiváděli další umělce z Čech, Moravy i Slovenska. Mezi nimi byl například i Leoš Janáček. Umělci chtěli vytvořit zvonici a využít ji jako galerii valašských umělců . To se ale podařilo až v roce 2006.  

Prostory Zvonice nyní nabízejí návštěvníkům stálou expozici valašských umělců a autorské výstavy malířů, sochařů, grafiků, řezbářů a fotografů, jejichž tvorba je inspirována Valašskem a lidovým uměním jiných regionů.

V reportáži redaktorky Petry Kopáskové se dozvíte, že realizaci stavby pomohl i zlínský architekt Jiří Kotásek.

Na Soláni

Soláň

Vrchol Soláň je součástí Vsetínských vrchů. Je z něj krásný výhled na Radhošť, Lysou horu nebo hřebeny Javorníků. Soláň je významným rekreačním a turistickým místem. Díky celoročně upraveným stezkám a tratím je oblíbený u turistů, cyklistů, lyžařů i běžkařů.

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová | zdroj: Informační centrum Zvonice Soláň

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.