Olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan byl známý svojí štědrostí a laskavostí, lidé ho nazývali Tatíčkem Stojanem

Olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan byl výraznou osobností římskokatolické církve. Díky němu došlo k obnově dvou nejvýznamnějších moravských poutních míst, Svatého Hostýna a Velehradu.

„Mám, co jsem dal druhým,“ to bylo životní krédo olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. I když zastával vysoký církevní post, nezapomínal na ty nejchudší a snažil se jim pomáhat. Byl známý svojí štědrostí a laskavostí, a hlavně proto ho lidé nazývali Tatíčkem Stojanem.

Antonín Cyril Stojan se narodil 22. května roku 1851 v Beňově na Přerovsku, zemřel 29. září 1923 v Olomouci. I když byl vysokým církevním hodnostářem, aktivně se zapojil do politiky a i v parlamentu prosazoval potřeby nejchudších. Položil základy pro vznik České katolické charity a jeho přičiněním znovu ožila dvě poutní místa na Moravě – Svatý Hostýn a Velehrad.

Ke stému výročí jeho úmrtí (2023) vyšla kniha s názvem Velehradský unionismus, kterou napsal Petr Hudec. A právě s ním si o Stojanově životě povídala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.

 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.