Odešel hrdina. Ve věku 96 let zemřel válečný veterán Alois Dubec

Dvacetiletý Alois Dubec
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dvacetiletý Alois Dubec

Alois Dubec dostal nejvyšší státní vyznamenání – Řád Bílého lva.

V pátek zemřel válečný veterán Alois Dubec, rodák z Vlachovy Lhoty na Valašsku. Upozornila na to Česká televize.

Alois Dubec se narodil 28. června 1923 ve Vlachově Lhotě na Valašsku. Rodina měla malé hospodářství, vzorem mu byl starší bratr, který byl četníkem na Podkarpatské Rusi.

Čtěte takéAloisi Dubcovi nejdřív veleli nacisté, pak se stal partyzánem a letcem RAF. Těžce se mu vzpomíná na zabíjení, je šťastný, že zachránil životy zajatců

Ten mu také v roce 1941 poradil, aby vstoupil k vládnímu vojsku a vyhnul se tak totálnímu nasazení. Alois Dubec tak skutečně nastoupil k útvaru do Týna nad Vltavou, v roce 1944 pak byl odvelen do severní Itálie. Zde po krátké době přešel spolu s několika dalšími členy vládního vojska k partyzánům.

Před blížící se zimou utekli do Švýcarska, odtud dále do Anglie, kde Alois Dubec nastoupil pilotní výcvik u RAF. V Anglii se potkal i s budoucí královnou Alžbětou. „Tehdy to byly mladé holky,“ vzpomíná Dubec.

 plk. Alois Dubec v roce 2018

Ten však musel přerušit s koncem války a bez maturity jej nemohl v Československu dokončit. Absolvoval tedy armádní topografický kurz, ale po únoru 1948 odešel na doporučení svého nadřízeného do stavebnictví, kde pracoval kopáč.

V roce 1968 využil situace a emigroval do Švýcarska, kde nadále pracoval na stavbách jako geometr. Také se tam oženil se svou dřívější družkou.

Domů do vlasti se natrvalo vrátil v roce 1996 a žil v Luhačovicích.

Za službu vlasti Alois Dubec dostal několik vyznamenání včetně Záslužného kříže náčelníka vojenské kanceláře prezidenta nebo Záslužného kříže Československé obce legionářské. V roce 2016 dostal od prezidenta nejvyšší státní vyznamenání – Řád Bílého lva.

Alois Dubec s piloty RAF v roce 2009

 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Zlín|zdroj: Česká televize

Související