Nový objev. Tomáš Baťa investoval do filmu už před sto lety
Nové dokumenty dokládají, že do filmu zlínský podnikatel investoval už mnohem dříve, než se dosud vědělo
Zlínská filmová historie se datuje k roku 1927, kdy Tomáš Baťa založil ve své obuvnické firmě filmové oddělení.
Nové dokumenty ale dokládají, že do filmu zlínský podnikatel investoval už mnohem dříve. V roce 1918 totiž koupil akcie filmové společnosti, pro kterou později točil i slavný režisér Martin Frič.
Vlastnictví celkem dvanácti akcií firmy Lloyd-Film v nominální hodnotě 125 korun za kus, které byly zakoupeny 30. 12. 1918 – to dokazují nedávno objevené zápisy v přehledech podílů a cenných papírů v majetku firmy T. & A. Baťa, Zlín. Na informaci o podílu ve filmové společnosti narazil při rešerších pro výstavu nejstarší dochované ucelené fotodokumentace firmy Baťa Jiří Madzia, filmař a sběratel artefaktů spojených s baťovskou, filmovou a zlínskou historií.
Čtěte také
„Těchto zápisů, které jsou uchovány ve fondech státního archivu na Klečůvce, si kupodivu dosud nikdo nevšiml,“ říká Madzia.
„V současnosti neznáme přesnou motivaci ani okolnosti, za kterých firma podíl získala. To bude předmětem dalšího výzkumu. Baťa ovšem nikdy nic nedělal bez rozmyslu, vše mělo svůj důvod,“ dodal filmař.
Lloyd-Film byla prvorepubliková ‚společnost pro výrobu a půjčování filmů kinematografických‘. Z původní výrobny a půjčovny němých filmů různých žánrů postupně vznikla velká společnost specializovaná na filmovou zvukovou výrobu a distribuci s ústředím v Praze.
Firma Baťa tak koupí jejího podílu do filmového oboru vstoupila o celou jednu dekádu dříve, než bylo dosud známo, už před sto lety.
Ve Zlíně akcie filmové společnosti drželi celkem osm let. Baťa je odprodal v roce 1926. Pouhý rok poté vzniklo v Baťově závodu samostatné filmové oddělení, které nejprve začalo s administrací výroby vlastních zpravodajských a posléze i reklamních snímků.
O deset let později vyrostl na Kudlově první zlínský filmový ateliér, k jehož vzniku dal pokyn nový šéf firmy Jan Antonín Baťa. Ten měl při výběru prvního zlínského štábu šťastnou ruku. Dva ze tří zakládajících členů se stali držiteli Oscara, třetí byl jmenován ředitelem filmového odboru OSN v New Yorku.
Po tvorbě reklam následovalo ve Zlíně období dokumentárních, animovaných a loutkových filmů. Začátkem 60. let pak bylo kudlovské studio vůbec prvním studiem v celé Evropě, které se systematicky zabývalo výrobou filmu pro děti a mládež.
Související
-
Tak se mlsalo u Baťů. Představuje to nová kuchařka podle originálních receptů Marie Baťové
Nadace Tomáše Bati ve středu představila novou kuchařku podle původních receptů Marie Baťové s názvem 99 sladkých teček Marie Baťové. Český rozhlas Zlín byl u toho.
-
Do zlínského Památníku Tomáše Bati se dnes vrátila maketa letounu, ve kterém podnikatel zemřel
Pro obnovený památník vyrobila maketu olomoucká firma TechProAviation. Lidem se památník včetně instalovaného letounu otevře v pondělí.
-
Krystal a vrchol zlínského funkcionalismu. Památník Tomáše Bati se znovu otevírá pro veřejnost
Obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně se pro veřejnost poprvé otevře 28. října.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump nesliboval ochranu svobodného světa. Ale silnější Ameriku, připomíná politický geograf Kofroň
-
Ukrajinci dál ‚fungují‘ i přes velké trauma. Vnitřní odpojení od Ruska je nenávratné, míní Pazderka
-
USA pošlou Ukrajině 90 střel Patriot z izraelských skladů. Netanjahu předem informoval Rusko
-
Výpověď bez udání důvodu může ohrozit demokracii. Rada vlády nezná zákoník práce, tvrdí Středula