Do zlínského Památníku Tomáše Bati se dnes vrátila maketa letounu, ve kterém podnikatel tragicky zahynul

23. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Instalace repliky letadla do památníku

Pro obnovený památník vyrobila maketu olomoucká firma TechProAviation. Lidem se památník včetně instalovaného letounu otevře v pondělí.

Letoun Junkers F13 v památníku chyběl od roku 1945, kdy se začala funkce budovy měnit pro potřeby filharmonie. „Nejsem člověk, který by dokázal rozpoznat ty nuance prostě technického charakteru, spíš to vidím z pohledu toho designu, který je sám o sobě unikátní, to letadlo je asi když bych to porovnal s Citroenem - kačenou, tak asi taková ikona mezi leteckými stroji,“ popisuje své dojmy architekt Petr Všetečka, který za projektem obnovy Baťova památníku ve Zlíně stojí. Otevření se expozice poprvé dočkala přesně rok od smrti zakladatele obuvnické firmy, kdy se s ním letadlo zřítilo - ironií osudu - do areálu jeho firmy v Otrokovicích.

Instalace repliky letounu do památníku

12. července roku 1933 byl součástí památníku i opravený originál letadla. O ten ale zlínský památník přišel. Jak popisuje ředitel nadace Tomáše Bati Pavel Velev. „To chybělo podle mě někdy od roku 45, kdy došlo k tomu, že se ten památník, jeho funkce se začala měnit. No a to letadlo se ztratilo. Vůbec se neví kde. A v podstatě až dneska se tady objeví, ne stejné, je to maketa toho letadla. Nemůžeme to nazývat ani replikou. Protože replika by musela být se vším všudy a tady tohle se vším všudy není. Nejsou tam vevnitř táhla, není tam motor a takové věci, takže je to maketa,“ popsal Velev.

Vyrobila ji za šest milionů korun olomoucká firma, která se specializuje na výrobu funkčních letounů. Výroba kopie Baťova letadla pro ně byla ale velkou výzvou, i když se od originálu do značné míry liší. Změn popisuje architekt Všetečka. „Došlo tam k určitým zjednodušením, celkem logicky, protože to letadlo nebude vystaveno lítání, ani povětrnosti, ani nějakým aerodynamickým vlivům, takže i z hlediska hmotnosti a proveditelnosti se trošku zjednodušilo i v té vnitřní konstrukci, nemá motor, což nemělo ani to původní letadlo, bylo vlastně zbavené motoru,“ vysvětlil.

Památník Tomáše Bati se znovu otevřel v podobě skleněného krystalu. Přišly se podívat stovky lidí

Den otevřených dveří v Památníku Tomáše Bati ve Zlíně

Objekt z roku 1933 patří k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury.

Dnes letadlo technici vsunuli do útrob budovy, začínají ho kompletovat a následně jej zavěsí na připravené stojany uvnitř expozice, která podle vedoucí památníku Jany Válkové doznala velkého množství změn. „V podstatě zůstal tady ten skelet, ten plášť, a jinak vlastně všechno je úplně jinak. To znamená, zmizely přístavky, změnila se dispozice schodiště, Takže opravdu zůstala ta čirá kostra, na které architekt Všetečka opravdu pečlivě s mravenčí pílí usilovně pracoval, aby ten památník měl tu podobu z roku 33. A to myslím, že se povedlo,“ říká vedoucí památníku Jana Válková.

O zdařilosti rekonstrukce Památníku Tomáše Bati se mají lidé možnost přesvědčit na vlastní oči, a to už v pondělí 27. Května, kdy se jeho dveře veřejnosti poprvé otevřou.

autor: Lukáš Veselý
Spustit audio

Související