Onkologické diagnózy pohledem odborníků i pacientů
Dnešní léčba rakoviny prsu je šitá na míru každé pacientce, říká zlínský specialista na chirurgii karcinomu prsu Jiří Gatěk
Celý seriál:
Rakovina prsu je u žen v současnosti nejčastěji se vyskytující typ rakoviny. Nabízíme proto rozhovor se zlínským specialistou na chirurgii karcinomu prsu docentem Jiřím Gaťkem.
Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Většina případů s odhalením karcinomu v raném stádiu má díky současným léčebným postupům vysokou šanci na úplné vyléčení. Proto je u rakoviny prsu včasná diagnostika naprosto stěžejní. To v rozhovoru potvrzuje i uznávaný zlínský lékař z EUC kliniky a specialista na onkochirurgii, docent Jiří Gatěk, který léčbě rakoviny prsu zasvětil celý svůj profesní život.
Co do prevence ženám Jiří Gatěk doporučuje zejména pravidelná samovyšetření a přidává i stručný návod, jak na to. Zdůrazňuje také, že rakovina prsu může postihnout i muže. Vyvrací i některé mýty, které se objevují například v souvislosti s volbou léčebných postupů nebo úhradami od pojišťoven.
Jaký je standardní postup léčby? „Dnes je to práce týmu, který je složen z různých odborností, a všichni se snaží vybrat tu nejlepší možnost, která bude pro pacientku nejefektivnější. Léčba je tedy u každé pacientky šitá na míru, pro což je moderní termín tailoring. Není to tedy paušálně o tom, že přijde a automaticky jde na operaci,“ vysvětluje Jiří Gatěk.
Koho rakovina prsu postihuje nejčastěji a proč? Jak se změnila léčba této nemoci od minulého století? A proč křivka počtu tohoto onemocnění neustále stoupá? I na tyto otázky odpovídá Jiří Gatěk v rozhovoru, který vám nabízíme v záznamu.
Související
-
Věta „Bude líp“ je při paliativní péči zakázána, říká ředitelka PAHOPu Helena Schwarczová
Pozvání k rozhovoru na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka přijala ředitelka Zdravotního ústavu PAHOP, který se věnuje paliativní péči, paní Helena Schwarczová.
-
Potřeba pomoci od psychologa nebo psychiatra roste. Těch je ale nedostatek. Kam se obrátit?
V životě jsou situace, se kterými si člověk nedokáže poradit sám ani za pomoci svých blízkých. Proto jsou zde centra, která umí poskytnout pomoc a zázemí.
-
Pacientům zlínské onkologie zpříjemňuje čekání v nemocnici dobrovolnická kavárna
V čekárně Onkologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati začala fungovat Kavárna života, kde dobrovolníci zdarma nabízí čekajícím pacientům kávu, vodu nebo sladkosti.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.