Noci s Andersenem mají rády děti po celém světě. Původní myšlenka vznikla v Uherském Hradišti
Na stovkách míst nejen v Česku přespaly děti v noci na sobotu 1. dubna v knihovnách, školách, školkách, ale třeba i v zoologické zahradě nebo v muzeu. Na 31. března totiž připadá Noc s Andersenem.
Není moc českých nápadů, které se rozšířily do celého světa. Jedním z nich je Noc a Andersenem, během které děti po čtení pohádek společně přespávají v knihovnách nebo ve školách. Myšlenka se před čtyřiadvaceti lety zrodila v Uherském Hradišti, dnes takto děti nocují například v Austrálii, Kanadě nebo na Maltě.
Autorkami nápadu čtení dětí s přespáním vymyslely v roce 2000 knihovnice z knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana Miroslava Čápová a Hana Hanáčková. Ty k mikrofonu pozval redaktor Českého rozhlasu Zlín Michal Sladký.
Související
-
Jan Beránek hledal stopy svého zmizelého prastrýce. Vznikla tak kniha Pátrání po Silvestrovi
Kniha pátrání po Silvestrovi přibližuje dosud neznámé osudy baťovců v době druhé světové války v Singapuru.
-
Jak vzniká kniha?
Jak vypadá cesta od prvního slova autora až po voňavý výtisk v naší knihovně? To prozradila v rozhovoru šéfredaktorka Lucie Smolka Fruhwirtová z vydavatelství Kniha Zlín.
-
Poslední deník Květy Fialové vznikal tak trochu pozpátku, prozradil v Apetýtu autor Josef Kubánik
„Víte, co je na světě nejkrásnější? Že netrvá věčně“. Citátem z divadelní inscenace Harold a Maude začíná kniha nazvaná Poslední deník Květy Fialové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.