Nejlepší českou ekofarmou jsou letos Eko sady Komňa na Uherskohradišťsku, pěstují hlavně švestky

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců představil nejlepší ekofarmu roku 2021. Vítěze odborníci vybírali z téměř šesti tisíc ekofarem z celé České republiky. Mezi silnou konkurencí získaly titul Eko sady z Komně na Uherskohradišťsku.

Eko sady Komňa na Uherskohradišťsku se zaměřují především na pěstování slivoní. Ze sklizených švestek vyrábí rodinný podnik povidla. Prodává i sušené švestky, lidé si ovoce mohou pořídit také na kvas.

Kromě slivoní je v nich vysazeno i několik desítek jabloní a hrušní. Sady tedy nevyrábějí pouze povidla nebo sušené švestky, ale i jablečný mošt nebo hrušková klevela. Do práce kolem hospodářství je zapojena celá rodina, tedy nejen majitel David Ryšavý, ale i jeho rodiče, manželka, sestra i synové.

Sady leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Majitel David Ryšavý je se svou rodinou založil v roce 2005. První sad o 300 stromech postupně doplnil o 3000 slivoní, nyní sady zabírají plochu téměř devíti hektarů. Od začátku přitom fungují v režimu ekologického zemědělství. "Zvolili jsme rezistentní odrůdy, které jsou povolené v ekologickém zemědělství a doporučené, aby tam potom nebylo potřeba dalších vstupů. Ale hlavně jsme se zaměřili na podpoření přirozené biologické ochrany," řekl Ryšavý.

"Kolem sadů je 30 budek pro ptáky, bidla pro dravce, hadovníky, ježkovníky. Na krajích sadů necháváme vyšší trávu, aby se tam mohli schovávat zajíci. To nám potom usnadňuje to, že se nemusíme starat, jestli tam zrovna jsou nějací škůdci, protože víme, že ptáci a organismy nám s tím pomůžou a zlikvidují škůdce," doplnil Ryšavý.

Cenu pro Nejlepší ekofarmu roku organizátoři oficiálně předají v rámci Dne otevřených sadů přímo v Eko sadech Komňa. Akce pro veřejnost se uskuteční 12. června. Program začne v 10:00.

Ocenění Nejlepší ekofarma roku uděluje nejlepšímu statku hospodařícímu v ekologickém zemědělství Svaz PRO-BIO a Nadační fond Richarda Bartáka od roku 2019.

autoři: Michal Sladký , Růžena Vorlová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související