Medvěd viděný na Uherskohradišťsku přišel ze Slovenska, ochranáři ho sledují už od konce března

V lese u obce Mistřice na Uherskohradišťsku, ale i u obcí v okolí Zlína se objevil v posledních dnech medvěd.

Jednou z mála lokalit v Česku, kde se v Česku pohybují medvědi, jsou Beskydy. Zatímco většinou zachytí fotopasti pohyb těchto šelem v okolí Smrku nebo Velkých Karlovic, tentokrát na šelmu upozornily fotopasti na Zlínsku a ve čtvrtek 29. dubna taky na Uherskohradišťsku v obci Mistřice.

Podle odborníka na velké šelmy Michala Bojdy z Hnutí Duha jde o mladého dospělého medvěda, kterého ochranáři sledují od konce března. Podle Michala Bojdy je velmi plachý, proto od něj údajně pro člověka nehrozí výrazné nebezpečí. Podle sčítání šelem v regionu je také zřejmé, že mimo něj jsou Beskydech a na moravsko-slovenském pomezí i vlci a rysi.

Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.