Nahlašte doma chovaná prasata, zní z obecních rozhlasů. Na mor na Zlínsku už reagují i Němci

12. leden 2018

Obce ve Zlínském kraji začaly se sčítáním vepřů v domácích chovech. Nařídila jim to Státní veterinární správa kvůli šířícímu se prasečímu moru. Němci chtějí kvůli moru na Zlínsku a v Polsku střílet divočáky a kontrolovat dovoz potravin.

Obce na Zlínsku tak od včerejška v hlášení místních rozhlasů vyzývají chovatele, aby doma chované prasata zaregistrovali. A lidem pomáhají i jako třeba v Hradčovicích na Uherskobrodsku úředníci.

„Určitě se zaregistrujeme, aby nebyl problém,“ říká Lenka Holíková z Pitína, která prasata chovala dlouhodobě. Nyní má doma ale jenom jedno.

Chovatelé musejí údaje o svých hospodářstvích nahlásit nejpozději do 31. ledna. Vyhotovené soupisy jsou následně obce povinny odevzdat krajské veterinární správě do 7. února.

Pokuta až 50 tisíc korun

Za nesplnění nebo porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 50 000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až do dvou milionů korun.

Nejde o jediné opatření. Neregistrovaní chovatelé v katastrech Lípy, Zlína – Kudlova, Zlína - Jaroslavice a Želechovicic nad Dřevnicí, kde mor objevil nově, musejí do 31. ledna porazit všechna svá domácí prasata.

Tyto obce a místní části jsou navíc do 15. ledna povinny vyhotovit soupis všech hospodářství s chovem prasat a do 17. ledna ho odevzdat krajské veterinární správě. S přemisťováním ohradníků veterináři zatím nepočítají, v celé vysoce rizikové oblasti však platí zákaz vstupu osob do lesů, polí a na polní cesty.

Němci chtějí na nákazu reagovat

V okrese Zlín veterináři prozatím potvrdili africký mor prasat u 213 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat.

Nákaza není nebezpečná pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína.

A kvůli moru v Česku a Polsku Svaz německých zemědělců (DBV) požaduje, aby se zastřelilo sedmdesát procent všech divokých prasat v Německu. Policisté by podle DBV měli na hranicích kontrolovat za pomoci služebních psů, zda nejsou dováženy rizikové potraviny.

Související