Na pohovce Jožky Kubáníka: O cvičení

19. listopadu byla na rozhlasové Pohovce řeč o cvičení. Hosty byli trenér Martin Vandírek a slavná zpěvačka Yvetta Simonová, která i v 94 letech denně cvičí. 

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Fejeton Jožky Kubáníka: O cvičení        

Nejlepší na cvičení je koupelna - tahle slova neřekl žádný trenér, žádný gymnasta, žádný sportovec, ale Karel Gott. „Je tam skvělá akustika, a hlavně takovým cvičením nezatěžuji nikoho ve svém okolí,“ dodal Mistr a mně se vybavila i slova další legendy Evy Pilarové. Ta přiznala, že cvičí jednoduše. Zazpívala během pár sekund nejvyšší a nejnižší tón a když tam oba byly, věděla, že může na jeviště. Proč o tom všem píšu? Protože chci na mé rozhlasové Pohovce probrat právě cvičení.

A už vás slyším, jak říkáte, že cvičit můžete cokoliv, nejenom zpěv. Máte pravdu. Své o tom věděly ty největší hvězdy. Třeba takový čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek. „Na tréninku mi všichni mi říkali: ‘Emile, ty jsi blázen!' Ale když jsem poprvé vyhrál mistrovství Evropy, tak říkali: ‘Emile, ty jsi génius.’,“ přiznal muž, jehož tréninky dodnes budí údiv.

Emil Zátopek totiž cvičil opravdu tvrdě a měl v sobě hodně silné vůle a odhodlání. Trénoval za každého počasí, za světla i za tmy, často i v těžkých vojenských botách nebo s manželkou na zádech.

A co další cvičení? Třeba to na udržení dobré paměti? V Česku se výzkumem paměti zabývá například Masarykova univerzita v Brně. Z výzkumů vyplývá, že paměť se chová podobně jako svaly – bez tréninku ochabuje. A cvičit stačí deset minut denně. Jak? Tak například si s vašimi blízkými zahrajte na kartografy. Až se příště vydáte na procházku parkem, nakreslete společně po návratu mapu, kudy jste šli. Nebo umývejte nádobí. Ano, vědci totiž zjistili, že když u takové činnosti zavřete oči, musíte se soustředit na své pohyby a zapojíte i centrum paměti.

Nebo si poslechněte nejnovější rozhlasovou Pohovku, kde cvičení probereme ze všech stran. Usedne na ni trenér Martin Vandírek, který nám prozradí, jak na fyzickou zdatnost a po něm přivítám legendu Yvettu Simonovou. Slavná zpěvačka totiž i ve čtyřiadevadesáti letech denně cvičí. A to nejenom hlas v koupelně, kde to měl tak moc rád její slavný kolega Karel Gott.

K poslechu Vás srdečně zve Jožka Kubáník

Jaké bude téma příštího pořadu a na které hosty se můžete těšit? To se dozvíte už příští středu ve Slováckém deníku, který vám mimo aktuální regionální zpravodajství pravidelně nabízí fejetony Jožky Kubáníka k jednotlivým pořadům. 

autoři: Jožka Kubáník , Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...