Na podzim voněla půlka Lukova povidly, druhá slivovicí, vzpomíná první polistopadový ředitel Československého rozhlasu František Pavlíček na své rodiště

20. listopad 2023

František Pavlíček byl Rozhlasový dramaturg, spisovatel a chartista. Po listopadu 1989 se stal prvním polistopadovým ředitelem Československého rozhlasu. 

František Pavlíček se narodil 20. listopadu 1923 v Lukově na Zlínsku. Na své rodiště vzpomíná s velkou poetikou a humorem: „Byl tam zřícený starý hrad, spousta lesů, spousta vody a také útulný kostel s panem farářem, který krásně zpíval. Představte si podhorskou vesnici se vším všudy včetně tancovaček s křídlovkama. Představte si, že na podzim voněla půlka vesnice vařenými povidly a druhá slivovicí. Představte si k tomu ještě povídačky stařenek a našich 12, 13, 14 roků. A máte celý rodokmen.“

Jeho život byl velmi bohatý. Vystudoval slavistiku a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 1950 působil jako redaktor Československého rozhlasu, později i jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov. Pět let byl uměleckým ředitelem Divadla na Vinohradech. Po roce 1970 byl pro svou angažovanost nucen opustit veškerá místa v kultuře a stal se zakázaným autorem. Podepsal Chartu 77 a až do roku 1989 pracoval v dělnických profesích.

Roku 1990 byl jmenován ústředním ředitelem Československého rozhlasu, kterým byl do svého odchodu do důchodu v roce 1991.

František Pavlíček zemřel 29. září 2004 ve věku 80 let. Pojďte si jeho osobnost připomenout prostřednictvím nahrávek z rozhlasového archivu.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související