Mohutná stavba s dech beroucím výhledem. Zámek na Vsetíně je dominantou valašského města
Vsetínský zámek měl několik majitelů. Poslední jména v seznamu soukromých vlastníků jsou Marie Baťová a její syn Tomáš.
Vsetín je valašské město, kterým protéká Vsetínská Bečva a je jakoby uzavřené mezi kopci Vizovické vrchoviny a Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Uzavřené neznamená ovšem stísněné, naopak. Je obklopené zalesněnými horami, takže místní mají ideální podmínky pro sportovní aktivity v průběhu celého roku. Přírodu ale dnes ponechám stranou.
Musím se vám totiž pochlubit, že jsem si po mnoha letech splnila jedno z cestovatelských přání. Konečně jsem se šla zblízka podívat na tamní zámek. Má pověst architektonické chlouby a dominanty města. Je to skutečně mohutná budova a ještě stojí na pahorku 42 m nad středem města.
Zámky se většinou stavěly v rovině, proč je tedy ten vsetínský na kopci? Původně to nebyl zámek, ale středověká tvrz z první poloviny 15. století. Na renesanční zámek ji nechali přestavět tehdejší majitelé vsetínského panství začátkem 17. století.
http://www.mestovsetin.pano3d.eu/index.html?startscene=5
Vznikla velká čtyřkřídlá budova s rohovými věžičkami a hlavní hranolovou strážní věží. Některé zdroje uvádějí, že je 59 m vysoká, v jiných se píše o 55 metrech. Podstatná byla její role. Bylo z ní vidět na prastarou cestu vedoucí k beskydským horským průsmykům a tak ji mohlo panstvo nechat střežit. Zámek ještě několikrát měnil podobu až do té současné klasicistní. Nezapomnělo se ani na zeleň. Park byl založený v polovině 19. století.
Vsetínský zámek měl několik majitelů. Připomenu jenom ty bližší naší době. Na začátku 20. století to byli Thonetové, zakladatelé závodů na výrobu ohýbaného nábytku. Provozovnu měli i ve Vsetíně. Poslední jména v seznamu soukromých vlastníků jsou Marie Baťová a její syn Tomáš.
V roce 1949 se stal zámek majetkem státu a nastalo mu období temna. Ještě že po letech dostaly zničené interiéry novou šanci. Jejich obnova trvala téměř deset let. Dnes už je zámek zase chloubou Vsetína a taky sídlem Muzea regionu Valašsko.
Prohlídka jeho expozic zabere několik hodin. Alespoň já jsem nedokázala vynechat žádnou výstavu. Třeba Živá paměť regionu. To je stálá expozice a je v ní všechno o životním stylu obyvatel Valašska. Taky je pěkně rozsáhlá. Pod značkou Thonet a J. & J. Kohn je zase k vidění unikátní sbírka ohýbaného nábytku. Na závěr jsem se odměnila jako každý návštěvník. Vystoupala jsem na ochoz bývalé strážní věže, abych viděla Vsetín a okolí z výšky. Při tom pohledu se mi tajil dech.
Související
-
Apetýt: živě z Valašska z natáčení pohádky Největší dar s Bolkem Polívkou a Chantal Poullain
Netradiční Apetýt. Hosté nepřišli do studia, ale Andrea Kratinová, tedy se za nimi vypravila sama. Vydala se do kopců, kde filmaři natáčí novou pohádku Největší dar.
-
Valašská medvědice Ema nachodí v Beskydech a Javorníkách desítky kilometrů. Má ráda maliny
Sledovaná medvědice, která se vyskytuje na česko-slovenském pomezí, se podle dat z telemetrického obojku pohybuje na území rozlehlém asi 1300 kilometrů čtverečních.
-
Průzračná a hluboká voda. To je valašský Balaton u Nového Hrozenkova
Balaton v Novém Hrozenkově je umělá vodní plocha, která vznikla v areálu bývalého štěrkopískového lomu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.