Kriminalisté odložili případ úmrtí pacientky po vyšetření ve zlínské Baťově nemocnici

19. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

Policie ale zjistila, že na konkrétním pracovišti Baťovy nemocnice došlo k porušení směrnice, která definuje způsob skladování desinfekčního prostředku.

Kriminalisté zlínské policie odložili případ úmrtí jedné pacientky a těžkého zranění další pacientky Baťovy nemocnice ve Zlíně po záměně tekutiny při gastroendoskopickém vyšetření. „Nepodařilo se zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání,“ uvedla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Následně při vyšetření došlo ke kontaminaci organismu obou žen čisticím prostředkem, jenž u nich vyvolal závažné zdravotní komplikace, které u jedné z žen skončily úmrtím.
Monika Kozumplíková, mluvčí PČR Zlín

Šetření podle ní jednoznačně potvrdilo, že k ublížení na zdraví u obou žen došlo v důsledku selhání zdravotnického personálu při výměně demineralizované vody za desinfekční přípravek v nádobách na oplach pro zdravotnické přístroje. „Následně při vyšetření došlo ke kontaminaci organismu obou žen čisticím prostředkem, jenž u nich vyvolal závažné zdravotní komplikace, které u jedné z žen skončily úmrtím,“ dodala mluvčí.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti až poté, co obdrželi trestní oznámení od pozůstalých po zemřelé sedmaosmdesátileté ženě ze Zlína a po několika dnech také od rodinných příslušníků sedmdesátileté ženy z Vizovic, která po stejném vyšetření utrpěla těžké zranění a byla hospitalizovaná několik týdnů v nemocnici.

Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta došlo k mimosoudnímu vyrovnání. „Šlo jednoznačně o selhání lidského faktoru. Viníka ale těžko vypátráme. Ihned po události jsme zavedli důležitá opatření. Obě tekutiny jsou v nádobách zcela jiného tvaru a zaznamenává se datum, čas a jméno osoby, která s nimi manipuluje. Denně navíc probíhají kontroly, abychom podobným pochybením personálu v budoucnu předešli,“ uvedl mluvčí.

Vedení nemocnice teď čeká na oficiální zprávu policejního vyšetřování. Případem se bude zabývat ještě škodní komise nemocnice.

Čtěte také

„Starší z žen podstoupila vyšetření 18. března a zemřela tři dny poté. Mladší žena podstoupila vyšetření 19. března a následující dva týdny byla v přímém ohrožení života. Po dvou měsících lékaři její léčbu ukončili. Mimo jiné úkony trestního řízení si kriminalisté vyžádali odborná vyjádření z oboru zdravotnictví, nařídili soudní pitvu a vyslechli zaměstnance a pacienty nemocnice,“ připomněla Kozumplíková.

Kromě dvou uvedených pacientek vyšetřili lékaři stejným přístrojem od 18. do 20. března 2019 další téměř tři desítky osob, u nichž se zásadní zdravotní následky po vyšetření neobjevily. Na přítomnost desinfekčního prostředku v přístroji upozornil jeden z lékařů 20. března dopoledne.

Na konkrétním oddělení nemocnice navíc nevedli žádnou evidenci osob, které manipulovaly se dvěma tekutinami, jež byly uložené vedle sebe.
Monika Kozumplíková, mluvčí PČR Zlín

Kriminalisté zjistili, že na konkrétním pracovišti nemocnice došlo k porušení směrnice, která definuje způsob skladování desinfekčního prostředku. „Na toto porušení vyšetřovatel vedení nemocnice upozornil. Na konkrétním oddělení nemocnice navíc nevedli žádnou evidenci osob, které manipulovaly se dvěma tekutinami, jež byly uložené vedle sebe,“ doplnila mluvčí. Proto nebylo podle ní možné určit, která konkrétní osoba a ve který den zaměnila demineralizovanou vodu za desinfekci.

autoři: Tomáš Patrick Hyánek , Veronika Žeravová
Spustit audio

Související