Kde ty Vizovice jsou, ptali se hudebníci. Teď je to hlavní město metalu s nejlepšími fanoušky

11. červenec 2018

Ve Vizovicích začíná jeden z největších tuzemských hudebních festivalů Masters of rock, přijede znovu přes dvacet tisíc lidí.

Když před šestnácti lety uspořádali ve Vizovicích první ročník festivalu Masters of rock, možná ani samotní pořadatelé netušili, jakou tradici zahájili. „Neměli jsme vůbec žádné zkušenosti, bylo to dílo náhod,“ vysvětluje dramaturg a ředitel festivalu Jiří Daron z agentury Pragokoncert.

Inspirací byl světoznámý dánský festival Roskilde.

Ve Vizovicích se pořadatelům líbil areál a také spolupráce s likérkou. První akcí přitom nebyl metalový festival, ale přehlídka taneční hudby, na které vystoupila německá taneční hudební skupina Scooter.

Kde jsou ty Vizovice

„Tehdy nikdo nechtěl věřit, že by někdo takový přijel do Vizovic, lidé si mysleli, že je to revival. A v prvních ročnících se lidé i muzikanti ptali, kde jsou vlastně ty Vizovice. Teď už to všichni ví, je to hlavní město metalu,“ říká v pořadu Rendez - vous Daron.

Podle něj je vizovický festival srovnatelný s dalšími velkými světovými akcemi „Nebudeme mít devadesát tisíc lidí jako v německém Wackenu, pro kapely jsou ale oba festivaly srovnatelné,“ říká Daron.

Místo původních dvou dnů je tak festival ve Vizovicích čtyřdenní, místo sedmi tisíc lidí na něj pravidelně jezdí přes dvacet tisíc fanoušků.

Skupina Elvenking po vystoupení na festivalu Masters of Rock

„Je to nejlepší publikum, pro jaké pracujeme. Všechno je v pohodě, jsou to nekonfliktní lidé, mnozí to mají jako celotýdenní dovolenou. A na rozdíl o jiných akcí policie nemusí řešit ani tolik problémů,“ říká Daron.

Kapely a účastníci festivalu zaplní všechny hotely ve Zlíně a Vizovicích, další bydlí v Luhačovicích. "Jenom my obsadíme šest hotelů, je to akce, která má velký význam pro region,“ dodává Daron.

Pořadatelům se už do Vizovic podařilo dostat řadu legendárních hudebníků a skupin. Jedním ze splněných snů bylo podle Darona vystoupení skupiny Motörhead s Lemmy Kilmistrem.

Už se chystá i příští ročník

A letos bude mít ve Vizovicích vystoupení další slavná rocková legenda, zpěvák a baskytarista skupiny Kiss Gene Simmons. Ten vůbec poprvé vystoupí sólově v Evropě.

A zajímavostí bude také vystoupení finské folk-metalové skupiny Korpiklaani. Ta připravuje do Vizovic speciální set, ve kterém vystoupí s filharmoniky z Helsinek. A tři písničky si Finové zahrají s vizovickou skupinou Fleret. V podání obou kapel tak zazní písnička Vizovice. „Ta charakterizuje náš festival,“ říká Daron.

A ten už má ještě před začátkem toho letošního v hlavě už i přípravu příštího ročníku. Na něj připravuje vystoupení jedné světoznámé skupiny s filharmonickým orchestrem. „Už víme, že příští rok ve čtvrtek vystoupí jedna velká legenda světové metalové scény s filharmoniky,“ říká Daron.

Spustit audio

Související