Julie Dančenková: O devadesátileté babičce a zdravotní pomoci

Pátá část seriálu Nový život v nové zemi, který sleduje osudy Ukrajinky Julie Dančenkové a její rodiny v České republice, kam uprchla před válkou z ukrajinského Kyjeva.

Ukrajinci, kteří před válkou utekli do Česka, se tu musí přizpůsobit velkému množství změn. Nejen neznalost jazyka, ale i to, že velká spousta věcí a procesů tu probíhá jinak než na Ukrajině, přináší často stresové situace. A pokud jde o zdraví blízkých, je to pro ně obzvláště těžké.

Julie Dančenková tentokrát v reportáži mluví o tom, s čím se potýkala při náhlém zhoršení zdravotního stavu své devadesátileté babičky. Popisuje, jak složité pro ni bylo zavolat záchrannou službu a komunikovat se zdravotníky, a také to, jak babička sama vnímala pobyt v nemocnici. V rozhovoru Julie srovnává také zdravotnickou péči v Česku a na Ukrajině. Prozrazuje také výši penzí na Ukrajině.

Poslechněte si další ze série reportáží, které každý týden s Julií natáčí redaktorka Petra Kopásková.

Julie Dančenková z Ukrajiny

Julie Dančenková

Julie Dančenková (Юлия Данченко) z ukrajinského Kyjeva uprchla brzy po začátku války se svou maminkou a devadesátiletou babičkou do Holešova, který se jim stal dočasným domovem. Jak se jim žije v nové zemi? S jakými starostmi se potýkají a jaké radosti zažívají? Osud těchto tří žen pro vás budeme sledovat.

Premiéry nových dílů vám nabízíme také ve vysílání Českého rozhlasu Zlín každou středu v půl šesté odpoledne.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)

Jednotlivé díly seriálu Nový život v nové zemí najdete i v podcastových aplikacích MujRozhlas, Spotify nebo Google Podcasty pod názvem Příběh Ukrajinky Julie Dančenkové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...