Julie Dančenková: O devadesátileté babičce a zdravotní pomoci

Pátá část seriálu Nový život v nové zemi, který sleduje osudy Ukrajinky Julie Dančenkové a její rodiny v České republice, kam uprchla před válkou z ukrajinského Kyjeva.

Ukrajinci, kteří před válkou utekli do Česka, se tu musí přizpůsobit velkému množství změn. Nejen neznalost jazyka, ale i to, že velká spousta věcí a procesů tu probíhá jinak než na Ukrajině, přináší často stresové situace. A pokud jde o zdraví blízkých, je to pro ně obzvláště těžké.

Julie Dančenková tentokrát v reportáži mluví o tom, s čím se potýkala při náhlém zhoršení zdravotního stavu své devadesátileté babičky. Popisuje, jak složité pro ni bylo zavolat záchrannou službu a komunikovat se zdravotníky, a také to, jak babička sama vnímala pobyt v nemocnici. V rozhovoru Julie srovnává také zdravotnickou péči v Česku a na Ukrajině. Prozrazuje také výši penzí na Ukrajině.

Poslechněte si další ze série reportáží, které každý týden s Julií natáčí redaktorka Petra Kopásková.

Julie Dančenková z Ukrajiny

Julie Dančenková

Julie Dančenková (Юлия Данченко) z ukrajinského Kyjeva uprchla brzy po začátku války se svou maminkou a devadesátiletou babičkou do Holešova, který se jim stal dočasným domovem. Jak se jim žije v nové zemi? S jakými starostmi se potýkají a jaké radosti zažívají? Osud těchto tří žen pro vás budeme sledovat.

Premiéry nových dílů vám nabízíme také ve vysílání Českého rozhlasu Zlín každou středu v půl šesté odpoledne.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)

Jednotlivé díly seriálu Nový život v nové zemí najdete i v podcastových aplikacích MujRozhlas, Spotify nebo Google Podcasty pod názvem Příběh Ukrajinky Julie Dančenkové.

Spustit audio

Související