Julie Dančenková: Útěk z Ukrajiny a příchod do Holešova

První část seriálu Nový život v nové zemi, který sleduje osudy Ukrajinky Julie Dančenkové a její rodiny v České republice, kam uprchla před válkou z ukrajinského Kyjeva.

Dlouhá cesta, po které jsou teprve na začátku. To je příběh mnoha ukrajinských uprchlíků. My vám budeme vyprávět příběh pětadvacetileté Julie, která uprchla se svou matkou a devadesátiletou babičkou z ukrajinského Kyjeva na Moravu poté, co na její město a zemi zaútočila ruská vojska. Všechny tři ženy našly dočasný domov ve Zlínském kraji, konkrétně v Holešově.

Nabízíme vám první část série reportáží, ve které Julie popisuje začátek války na Ukrajině a jejich cestu do bezpečí v Holešově. Jak sama uvádí, přechod přes hranici byl pro ni jako noční můra.

Více v reportáži, kterou s Julií natočila redaktorka Petra Kopásková.

Julie Dančenková z Ukrajiny

Julie Dančenková

Julie Dančenková (Юлия Данченко) z ukrajinského Kyjeva uprchla brzy po začátku války se svou maminkou a devadesátiletou babičkou do Holešova, který se jim stal dočasným domovem. Jak se jim žije v nové zemi? S jakými starostmi se potýkají a jaké radosti zažívají? Osud těchto tří žen pro vás budeme sledovat.

Premiéry nových dílů vám nabízíme také ve vysílání Českého rozhlasu Zlín každou středu v půl šesté odpoledne.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)

Jednotlivé díly seriálu Nový život v nové zemí najdete i v podcastových aplikacích MujRozhlas, Spotify nebo Google Podcast pod názvem Příběh Ukrajinky Julie Dančenkové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?