Jiří Čunek věděl, že nová nemocnice neprojde. Hlasovat se proto o osmimiliardové investici bude v pátek

18. červen 2019 10:46
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Čunek na jednání zastupitelstva

Krajští zastupitelé v pondělí ani po desetihodinové diskusi nerozhodli o výstavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Jednání přerušili do pátečního rána.

Zlínskému hejtmanovi Jiřímu Čunkovi z KDU-ČSL se opět nepodařilo prosadit v zastupitelstvu výstavbu nové nemocnice v Malenovicích. Poprvé neuspěl v dubnu, podruhé včera. Další pokus bude mít už tento pátek. Zastupitelé včera diskutovali o nemocnici deset hodin. Koalice ale nebyla jednotná, záměr by většinu nezískal. Těsně před očekávaným hlasováním si proto hejtman zavolal na jednání několik zastupitelů z koaličního hnutí ANO. Diskutoval s nimi za zavřenými dveřmi téměř hodinu. Dohodli se pak, že samotné hlasování odloží na 21. červen.

Jako opoziční zastupitelé se cítíme, že si z nás pan Čunek dělá trochu šprťouchlata.
Tomáš Pajonk (Svobodní a Soukromníci), krajský zastupitel

„Jako opoziční zastupitelé se cítíme, že si z nás pan Čunek dělá trochu šprťouchlata, protože jsme tam seděli už několikáté zastupitelstvo a stojí to a padá na dohodě koalice, která si to musí samozřejmě předjednat,“ řekl po desetihodinovém maratonu opoziční zastupitel Tomáš Pajonk za Svobodné a Soukromníky.

Lidovecký hejtman Jiří Čunek věděl, že by v hlasování nová nemocnice propadla. Těsně předtím proto požádal o schůzku několik zastupitelů z hnutí ANO. Docílil toho, že se nehlasovalo. Co po něm ANO požadovalo, nebo co on slíbil koaličním partnerům, komentovat nechtěl. „Myslím, že teď už je všechno jasné, viděli jste, že atmosféra už je taková těhotná, se zdárným porodem v pátek. Myslím si, že žádné problémy už nebudou,“ domnívá se hejtman.

Sledovali jsme on-line: zastupitelé odložili hlasování o nové nemocnici na pátek 21. června

Stávající versus nová krajská nemocnice ve Zlíně

Ani na druhém jednání se krajští zastupitelé nedostali k hlasování o nové krajské nemocnici ve Zlíně - Malenovicích. Znovu se sejdou tento pátek ráno.

Podobně mlhavě mluvil o schůzce i Pavel Pustějovský z hnutí ANO. „Tak jak to bylo rozjednáno a jaký byl průběh dnešního zastupitelstva, tak by s největší pravděpodobností nedošlo k odhlasování toho investičního záměru. Takže jsme dostali nějaký čas na doladění nějakých detailů a v pátek předpokládám, že hlasování už proběhne řádně,“ okomentoval situaci Pustějovský.

Jednání zastupitelstva se tentokrát neslo ve znamení prezentace oponentních posudků k plánované nemocnici. Ty, které zadal kraj, vyplývaly ve prospěch nové nemocnice. Posudky zadané opozicí upřednostňovaly rekonstrukci stávajícího areálu na Havlíčkově nábřeží. Výhrady ke studii proveditelnosti výstavby nové nemocnice prezentoval například ekonom Jiří Schwarz. „Chybí důkladné posouzení rizik, protože se jedná o stavbu, která bude ovlivňovat rozpočet kraje ne na několik let, ale na několik desetiletí,“ uvedl. Zároveň nepochybuje o dobré vůli radních nebo zastupitelů, kteří novou nemocnici podporují.

Vizualizace nové Baťovy nemocnice ve Zlíně

To ale podle něj přináší tendenčnost v posuzování a argumentaci. „Oni jsou v tomto ovlivněni tím svým zájmem. Oni nemusí ty věci vidět skutečně objektivně tak, jak jsou, protože se do toho svého zájmu zahleděli, nechci říci, dokonce zamilovali. Proto jsou důležité oponentní posudky lidí, kteří nejsou s tímto citově, ale ani zaměstnáním nebo dostupností služby, spojeni,“ vysvětlil Schwarz.

Novou nemocnici naopak obhajoval Peter Vlasatý ze společnosti Grant Thornton, u které si oponentní posudek objednalo hejtmanství. „Jsme konstatovali, že je to nastavené konzervativně. Cesta na zelené louce s tím, že jsou vykoupené z 95 % pozemky,“ uvedl Vlasatý. Zastupitelé se znovu potkají už tento pátek. O nové nemocnic začnou jednat už v osm hodin ráno.

autor: pes
Spustit audio

Související