Ježíšek a jeho „kolegové dárkonoši“ se zabydleli v Uherském Hradišti, je mezi nimi i kozel

6. říjen 2022

V Uherském Hradišti se ve Slováckém muzeu je k vidění celkem jedenáct tajemných bytostí z celé Evropy. Společné mají to, že na Vánoce nosí dětem dárky.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo novou výstavu s názvem Dárkonoši – Od Ježíška po Santa Clause. Ve velkém sále tak čeká Ježíšek, Gwiazdor, Befana, Joulupukki Tomte a další tajemné bytosti. Jsou mezi nimi skřítkové, obři, čarodějnice, víly nebo dokonce kozel.

Autoři výstavy Petra Tománková a Pavel Portl ji chystali téměř rok a podobu dárkonošů nacházeli především na starých pohlednicích

Výstava Dárkonoši potrvá až do 8. ledna 2023 a kromě kostýmů samozřejmě i informace o jednotlivých bytostech. Připraven je také výukový program s dílničkou, v níž se děti naučí, jak snadno, a přitom originálně zabalit dárky, a také si vyrobí vánoční přání a jmenovky.

Další akce, které se budou konat v celém průběhu výstavy, budou zveřejněny na webových stránkách a Facebooku Slováckého muzea.

Výstava Dárkonoši, kostým Joulupukki Tomte a autorka výstavy Petra Tománková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.