Hostětín upoutal prince Charlese i ekology, kteří mu dali ekologického Oscara
Hostětín proslul díky realizaci velkého množství ekologických projektů. V říjnu získala obec takzvaného ekologického Oscara.
„Hostětín je malá obec v Bílých Karpatech, kam jsem se dostala pracovně s osvětovou prací. Velký podíl na získání eko-Oscara mají místní, takže to ocenění je hlavně díky občanům. Ty počiny souvisí s tím, jak obec funguje,“ přibližuje na úvod rozhovoru ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová.
Hostětín navštíví 7 000 lidí ročně, přičemž stálých obyvatel má kolem dvou set.
Obec využívá šetrné veřejné osvětlení, fungují tam tři fotovoltaické elektrárny, součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku.
„Od 50. let se to tam vyvíjí, je to dlouhodobá věc. Obci nejdříve hrozila stavební uzávěra a vylidnění. Na počátku stálo vyřešení odpadních vod a na tom se vzděláváním podílela naše organizace, dělali jsme osvětové přednášky. To se podařilo a obec měla jako jediná kořenovou čističku na jihovýchodní Moravě,“ uvedla Gaillyová.
Kdyby tisíc Hostětínů
„Je to o lidech a také o spolupráci. V Hostětíně vznikla moštárna a je významným zaměstnavatelem. Zpracovává ovoce ze sadů, které jsou ikonou Bílých Karpat. Lidé tam mohou vozit jablka a vyrábíme mošt, který jde do distribuce,“ říká Gaillyová a dodává, že nikdy z úřadů neměli pocit, že by jim házeli klacky pod nohy. „Ale je to náročný proces, když jdete s nějakým projektem za úředníky.“
Co v obci obdivoval princ Charles, který je známý svou pozorností, kterou věnuje životnímu prostředí? A co má v plánu do budoucna starosta Jaroslav Boleček? Poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
Ve Zlíně můžete vidět unikátní street art na téma Baťa
Nedaleko Baťovy vily ve Zlíně vzniklo na stěně podchodu street artové dílo, ve kterém jsou zobrazeni mimo jiné Tomáš Baťa, jeho žena Marie nebo kolonie místních domků.
-
Ekologové obnovují lokalitu rožnovského Hradiska, sázejí stromy a zakládají květnaté louky
Ochránci přírody a dobrovolníci vrací život na Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm. Vysazují tam staré odrůdy stromů a zakládají i květnatou louku.
-
Na naučné stezce ve Vlachovicích můžete vidět unikátní sušírny ovoce, ty nikde jinde nenajdete
Dalším místem našeho regionu, kterým prochází naučná stezka, dokonce jediná svého druhu v Česku, jsou Vlachovice u Valašských Klobouk na Zlínsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.