Ekologové obnovují lokalitu rožnovského Hradiska, sázejí stromy a zakládají květnaté louky

Ochránci přírody a dobrovolníci vrací život na Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm. Vysazují tam staré odrůdy stromů a zakládají i květnatou louku.

Krajina pro lidi a pro přírodu. Tak pojmenovali ochránci přírody z Valaška projekt, kterým chtějí zvýšit biologickou rozmanitost krajiny v lokalitě Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm. Lokalitě vracejí ráz valašské krajiny.

Pod zříceninou hradu vysazují staré odrůdy ovocných stromů, budují jezírka i takzvané kamenice pro plazy.

Už vloni na podzim tam vysázeli šedesát ovocných stromů. Obnovili tím historickou alej z 19. století a stromořadí u polní cesty poblíž místního statku. V tomto týdnu tam podle ekologa Miroslava Dvorského začali vysazovat i květnatou louku.

Jak taková krajina vzniká zjišťovala naše reportérka Gabriela Hykl.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.