Hledáme kočku, pozor, divokou! Znovu ji můžeme potkat ve volné přírodě
Kočka divoká je jedna z nejmenšch českých šelem. Podle odborníků bychom ji měli chránit.
Ústav biologie obratlovců Akademie věd spolu se zoo v Bojnicích na Slovensku a s Hnutím Duha zahájili projekt s netradičním názvem "Hledáme kočku, pozor, divokou!" Cílem je zmapovat na moravsko-slovenském pomezí pohyb nejmenší šelmy, která se u nás vyskytuje - kočky divoké. K monitorování budou použity fotopasti.
„Potvrzený výskyt kočky divoké je aktuálně na Šumavě, v Doupovských horách a také na česko-slovenském pomezí,“ prozradil koordinátor projektu zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy Univerzity v Brně Martin Duľa. Tento druh kočky nebyl ve volné přírodě k vidění od roku 1952 do roku 2011.
Kočka divoká je typický mourek, oproti domácím kočkám je ale větší a má mohutnější ocas s černou špičkou.
Čím se kočky divoké živí, co je ohrožuje a proč je potřeba je chránit? To zjišťovala pro Český rozhlas Zlín Saskia Mišová.
Související
-
80 druhů rostlin na metru čtverečním. Nejvíce orchidejí ve střední Evropě. To jsou Bílé Karpaty
V druhové pestrosti rostlin i živočichů jsou Bílé Karpaty na světě unikátní. Není proto divu, že tato oblast je přírodním pokladem moravsko-slovenského pomezí.
-
Medvěd na dohled Zlína. Lidé ho viděli u Březnice, starosta vyzval k opatrnosti
Lidé šelmu viděli mezi Březnicí a Bohuslavicemi a pod Majákem.
-
Motýlům v příhraničí malují ekologové fixem značky na křídla
Velmi neobvyklým způsobem zachraňují ekologové život vzácným motýlům ve slovenském příhraničí. Na křídla jim malují značky fixem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.