FOTOGALERIE: Jura s cepem – masopustní maska, kterou mají jen v Bánově u Uherského Brodu
Obec Bánov na Uherskobrodsku při fašanku obchází maska, kterou nikde jinde nemají. Jura s cepem má svou družinu a jeho slaměný cep hospodyním zaručuje pomlazení a bohatou snůšku vajec celý příští rok.
Zaniklou tradici oživili členové místního pěveckého sboru Hútek spolu s nimi obcházela obec i reportérka Českého rozhlasu Zlín Blanka Kovandová. Můžeme vám tak nabídnout reportáž i fotogalerii.
Související
-
FOTOGALERIE: Fašankové koblihy ze Strání
Tradiční Festival masopustních tradic ve Strání na Uherskobrodsku se podobně jako jiné masopustní veselice neobejde bez koblih. Ty smaží místní dobrovolnice.
-
Fašank, ostatky nebo šibřinky – i to jsou označení pro masopust. Víte, co tato tradice symbolizuje?
Únor je v oblasti kultury a lidových tradic bohatý na takzvané masopusty. O této tradici jsme mluvili s etnografem Slováckého muzea v Uherském Hradišti Janem Káčerem.
-
Dlouhá obec s velkými domy a přírodní památkou Hrádek jako zelenou oázou. To je Bánov
V době Velkomoravské říše bylo na území dnešního Bánova opevnění a na malém kopci stál hrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.