Dlouhá obec s velkými domy a přírodní památkou Hrádek jako zelenou oázou. To je Bánov
V době Velkomoravské říše bylo na území dnešního Bánova opevnění a na malém kopci stál hrad.
O Bánově se píše, že je to velká obec. To je pravda a já k této základní informaci ještě dodávám, že Bánov je obec dlouhých ulic a obrovských domů, které se ukázněně tisknou k sobě. Tak jsem to vnímala při mé první návštěvě.
Budovy a prostranství před nimi byly tak úhledně uspořádané, upravené a čisté, že jsem málem zapomněla na důvod mého výletu.
Komňa je jediná v Česku. Vznik jména obce je dodnes zahalen tajemstvím
Na stráních pod Velkým Lopeníkem na pomezí Horňácka a Kopanic je obec se zvláštním názvem Komňa.
Přímo v obci je totiž přírodní památka Hrádek a její součástí je hradiště Bánov a ty jsem chtěla vidět. Místo je hodně zajímavé a váže se k němu i dlouhá historie. Připomenu jenom základní fakta, která jsou uvedena v profilu obce.
V době Velkomoravské říše bylo na území dnešního Bánova opevnění a na malém kopci stál hrad. Zmínka o něm se objevila v roce 1091 v Kosmově kronice. Časem zanikl a na jeho místě byl postaven nový. Ten nevydržel řádění uherských nájezdníků, nebo byl zbořený v době husitských válek.
V tomto historikové nejsou zajedno, ale vědí, že hrad skutečně existoval. Potvrdily to i archeologické průzkumy z minulého století. Kopci, na němž archeologové hledali důkazy, se říká Kalvárie nebo Skala. Místo historické pevnosti jsou dnes na něm tři dřevěné kříže.
Uherský Brod, Komňa, Nivnice nebo někde na cestě? Víme, kdy se Komenský narodil, nevíme ale kde
Muzea, školy, náměstí, parky, ulice, sochy, časopisy, konference, dokonce i typ písma nebo anketa o nejoblíbenějšího učitele. To vše vzniklo nebo bylo pojmenováno z úcty k učiteli národů Janu Amosi Komenskému.
Zatímco hradiště Bánov je archeologicky významný bod, Hrádek je důležitá geologická lokalita. Je to bývalý andezitový lom. Podle znalců je dokladem třetihorní sopečné činnosti. Těžba andezitu v Bánově skončila v polovině minulého století.
Lom byl podle tehdejších zvyků zavezen skládkou odpadu. Teprve po letech byla skládka zrušena a místo bylo vyčištěné. Začaly tam růst chráněné rostliny a dokonce se stalo domovem ohrožených druhů hmyzu. Díky tomu byl prostor v roce 2002 vyhlášen přírodní památkou.
Přírodní památka Hrádek a hradiště Bánov to je jako vyvýšená zelená oáza uprostřed obce a za prohlídku určitě stojí. Taky bych doporučila projít se samotnou obcí Bánov. K zajímavým místům vás navede naučná stezka Tři kříže. Trasa není náročná ani příliš dlouhá. Když se po ní vydáte, dozvíte se něco z historie Bánova, poznáte i vzácné architektonické památky, no a taky na vlastní oči uvidíte, jak je to s těmi domy a jejich uspořádáním.
Související
-
Miliony pomohou unikátní přírodě. Jde o místa v okolí Bánova, Brodu nebo Rochus u Hradiště
Evropsky významné přírodní lokality Zlínského kraje dostanou na údržbu čtrnáct milionů korun.
-
Ve věku 104 let zemřela česká válečná veteránka a rodačka z Bánova Anděla Haida
Ve Velké Británii v sobotu zemřela nejstarší československá válečná veteránka Anděla Haida, rozená Beníčková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.