Dům, ve kterém se vítězí nad nemocemi. Centrum Uherského Hradiště zdobí už staletí lékárna U Zlaté koruny
O lékárnu se stará už čtvrtá generace rodu Stanclů.
O Uherském Hradišti se říká, že je srdcem Slovácka. Bylo dokonce vyhodnoceno jako město s nejlepšími podmínkami pro život, a také pro turisty.
V roce 2011 získalo i titul Historické město roku. To byla velká událost a myslím si, že také zasloužené ocenění a pocta pro ty, kteří dělali vše pro záchranu architektonických památek. Město během několika let rozkvetlo do krásy.
Když procházíte historickým centrem v současné době, nevíte, na kterou z památek se podívat dříve.
Přiznám se, že velmi ráda chodím do lékárny na Masarykově náměstí. Určitě jste o ní už také slyšeli jako o Stanclově lékárně nebo lékárně U Zlaté koruny a hlavně o jejím nádherném interiéru. Nejkrásnější a obdivovanou místností lékárny je barokní oficína, což je prodejní část, s unikátní nástropní freskou z roku 1754.
Budova patří mezi nejkrásnější a zároveň nejstarší ve městě. Postavena byla zřejmě v polovině 13. století. Přesný letopočet není znám, ale při architektonických a historických průzkumech v suterénu domu byly objeveny gotické prvky, to je důkaz, že budova byla ve zmíněném období postavena.
Záznamy o prvních majitelích se nedochovaly proto, že knihy se jmény vlastníků se vedly až v 17. století. Podle nepotvrzených domněnek mohla lékárna vzniknout v roce 1689. Její existenci dokazuje zápis z roku 1719. Dům s číslem 148 tehdy koupil olomoucký lékárník Ignác Pilchowitz. Právě on v polovině 18. století nechal upravit vzhled domu i oficíny a nechal ji vyzdobit malbami. Práci zadal českému malíři Josefu Ignáci Sadlerovi, také z Olomouce. Sadler měl pověst vynikajícího autora obrazů i fresek. Jeho díla zdobila i olomoucké kostely.
V lékárně v Uherském Hradišti namaloval nástropní fresku, která znázorňuje řeckého boha vegetativní síly Herma a nejslavnějšího lékaře antiky Hippokrata. Další slavné antické lékaře a lékárníky vyobrazil v lunetách a výjevy čtyř ročních období, symbolizoval plynoucí čas.
Pozornost poutá i chronogram s textem: „S boží pomocí provázena úsilím za přispění štěstěny bude v tomto městě na příznivém místě Zlatá koruna“, Originál je samozřejmě psán latinsky a je v něm zašifrovaný rok vzniku fresek 1754. Jak se to dá zjistit? Latinské nápisy na historických budovách nebo v jejich interiérech mají v textu zvýrazněná písmena. To jsou římské číslice, a pokud je dovedete odvodit, vyjde vám určitý letopočet.
Zlatá koruna, jako symbol vítězství, v tomto případě vítězství nad nemocemi, se stala domovním znamením. Byla umístěna do atiky nad budovou a stejný název dostala i lékárna. V horní části domu je i krédo lékárníka Pilchowitze: Úpornou bolest dokáže léčit lék, který na příkaz lékaře, připraví lékárník.
V barokní lékárně v Uherském Hradišti připravují léky nepřetržitě už několik století. Název U Zlaté koruny jí sice zůstal dodnes, ale o naplnění tohoto poslání se stará už čtvrtá generace rodu Stanclů.
Je to tedy Stanclova lékárna U Zlaté koruny. První majitel lékárny a předchůdce váženého rodu Stanclů přišel do Uherského Hradiště v roce 1855. Osudy jeho rodiny až do současnosti připomenu příště.
Související
-
Chceme to mít hezké. Majitelé domů v Uherském Hradišti dali městu statisíce na opravu ulice v centru
Majitelé domů v Uherském Hradišti přispěli na opravu cesty a chodníků tři sta tisíci korunami.
-
Uherské Hradiště má návrhy na změnu nábřeží Moravy. Město chce, aby místo sloužilo k zábavě
Radnice v Uherském Hradišti připravuje výstavu návrhů zabývajících se zvažovanou proměnou nábřeží řeky Moravy nedaleko centra města.
-
Carmina Burana, zpěv, ohně, hudba. Tak si Uherské Hradiště připomnělo vznik Československa
Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti znělo dílo Carla Orffa Carmina Burana. Téměř dvě sta zpěváků a hudebníků ji zahrálo v místě, kde Přemysl Otakar II. založil město.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.