Dobré zprávy z pálenic: sice později, ale slivovice letos bude dost

19. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slivovice (ilustrační foto)

Pálenice obvykle začínají pálit už na začátku září. Letos se ale sezóna rozběhla kvůli dešťům o měsíc později, a tak mají pálenice v současné době plné kalendáře zakázek.

V pálenici v Hovězí na Vsetínsku, kam přivážejí kvas sadaři z celého karlovského údolí, letošní úrodu hodnotila společně s majitelem Michalem Kovářem redaktorka Gabriela Hykl.

Podle jeho slov se pálí především z trnek, jen asi 3 až 4 % jsou hrušky a jablka.

Prozradil také, že letošní úroda byla u raných trnek mimořádná, pozdější odrůdy ale kvůli dešti často plesnivěly. Zakázek je ale i tak dost. “Do konce listopadu je nával a pátky a soboty jsou plné do konce roku,“ říká o naplněnosti kapacity pálenice v Hovězí Michal Kovář.

autoři: Gabriela Hykl , rvorlova
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová