Do sladkovodní expozice Živá voda v Modré na Uherskohradišťsku zavítal miliontý návštěvník

4. únor 2022

Živá voda v Modré na Uherskohradišťsku v pátek 4. února krátce před půl druhou odpoledne přivítala miliontého návštěvníka. Stala se jím dvojice Miroslav Bohník a Iva Řeháková z Velké Bystřice na Olomoucku, kteří si společně zakoupili dvě vstupenky. 

Sladkovodní expozici Živá voda otevřeli v Modré před devíti lety. Největší návštěvnost tam zaznamenali před vypuknutím epidemie koronaviru v roce 2019, kdy Živou vodu navštívilo 246 tisíc lidí.  

V pátek 4. února ve 13.45 přivítala svého miliontého návštěvníka. Stalo se tak v okamžiku, kdy má tento projekt obce Modrá za sebou 9 let a 116 dnů provozu.  

„Živá voda je milionový projekt nejen kvůli milionu návštěvníků,“ říká Zuzana Vojtová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a pokračuje: „Živá voda je milionová, protože přináší radost i poučení všem v průběhu celého roku.“

Sama turistická atrakce Živá voda se charakterizuje takto: V naší expozici se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Ve venkovním areálu procházíte bohatou výsadbou zeleně. Najdete zde typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami.“

Unikátní expozice Živá voda je tvořena několika částmi. Přední vodní plochy slouží jako expoziční jezero s jeho přirozeným fungováním a vztahy, včetně drobných vodních organizmů. Jeho hloubka je 6,5 metru a celkový objem 850 metrů krychlových. Žijí tam druhy ryb typické pro řeku Moravu i jiné toky či vody Východní Moravy, a to jak současné, tak historicky původní. Je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm napájeném podzemním pramenem. Vodní rostliny tam vysazené fungují jako přírodní a přirozená kořenová čistička.

Jedinečným prvkem Živé vody je podvodní tunel. Ocitnete se v něm v hloubce 3,5 metru pod vodní hladinou, má délku 8 metrů a šíři 3 metry. Na levé straně je možné vidět ryby jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje. Pravá strana je vyhrazena velkým rybám. Neznámějším obyvatelem je kapr. Dravce zastupují štiky, candáti nebo sumci. Chloubou expozice jsou jeseteři, tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy. Mezi jeseterem ruským, malým či hvězdnatým je zvláštností vyza velká – největší sladkovodní ryba světa. V Živé vodě chovají několik vyz, největší má délku přes 2 metry a váží téměř 100 kg.

Živá voda Modrá - podvodní tunel

Zcela specifickým je místní chov tzv. praturů – divokých předchůdců krav. Na Moravu se díky projektu Živá voda vrátili po mnoha a mnoha staletích. Byť byli kdysi rozšířeni po celé Evropě, v části Asie i Afriky, v našich zemích byli vyhubeni ve 13. století.  Pratury si můžete prohlédnout z relaxační stezky.

Přijďte se také podívat.

Miroslav Bohník a Iva Řeháková z Velké Bystřice na Olomoucku - miliontí náštěvníci expozice Živá voda v Modré na Uherskohradišťsku
autoři: Michal Sladký , Růžena Vorlová | zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Spustit audio

Související