Pulčínské ledopády nabízí svou krásu jen od ledna do března
Nejsnáze jsou ledopády dostupné z osady Pulčín, která je součástí obce Francova Lhota. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi 5 km.
Pulčínské skály jsou největším skalním městem moravské části Karpat. Jsou tvořeny skalními stěnami, kamenným mořem, sutěmi a pseudokrasovými jevy. V zimním období se v kaňonu Ancona (také se mu říká Propadlý hrad) tvoří ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením s odstíny žluté, oranžové až hnědé barvy. To je způsobeno mikroskopickou sněžnou řasou, která žije v ledu. Ledopády se tvoří v závislosti na počasí a svého vrcholu dosahují obvykle v únoru či na počátku března. Letošní průběh zimy jejich tvorbě zatím příliš nepřispívá, ale to se ještě může změnit s příchodem mrazivých dnů.
Nejsnáze jsou ledopády dostupné z osady Pulčín, která je součástí obce Francova Lhota. Do Pulčína vede přístupová komunikace, na kterou odbočíte ze silnice I/57 na okraji Lidečka. V centru Pulčína je pro motoristy k dispozici nevelké, veřejně přístupné (placené) parkoviště. Pozor – o víkendech se často rychle zaplní. K ledopádům nechoďte po turistických trasách přes skalní město, ale kolem kaple sv. Ducha směřujte na cyklotrasu č. 6117 značenou modrožlutým pruhem. Ta vede na okraj lesa, kde stojí dřevěné turistické odpočívadlo. V lese trasa pokračuje necelých 500 metrů po směrových šipkách, které vedou k ledopádům. Z centra Pulčína k ledopádům a zpět je to asi 5 km.
Ledopády leží ve vzácné přírodní rezervaci, což vyžaduje od návštěvníků ohleduplné chování. Je nutno dbát osobní bezpečnosti – pohyb v hornatém zimním terénu vyžaduje zejména pevné boty. Trasa na mapovém serveru:
Další tipy na procházky a výlety ve Zlínském kraji najdete na https://rozhl.as/TipyNaVyletZL.
Zdatnějším turistům lze doporučit žlutě značenou turistickou trasu vedoucí do Pulčína od železniční stanice Horní Lideč. Osm km dlouhá trasa nabízí zajímavé výhledy do krajiny, zejména o víkendech se vyhnete možným problémům s parkováním.
Kdo se nechce vracet do Horní Lidče, může po prohlídce ledopádů pokračovat na sever lesní cestou po cyklotrase č. 6117 směrem do Zděchova s cílem na železniční stanici Huslenky nebo železniční stanici Lužná u Vsetína. Úsek od Pulčínských skal do obou míst vede převážně klesajícím terénem.
Do Huslenek:
Do Lužné:
Ledopády jsou každoročně přístupné jen od 1. ledna do 15. března.
Související
-
Největší skalní město na Moravě najdete na Valašsku. Pulčínské skály ukrývají pozoruhodné útvary
Na Valašsku jižně od Vsetína, nedaleko obce Pulčín ve Zlínském kraji, se nachází největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech, takzvané Pulčínské skály.
-
Kamenné bloky, jakoby rozházené na svazích a v lesích. Unikátem Javorníků jsou Pulčínské skály
Hřebenová trasa Javorníků poskytuje velmi krásné výhledy na Vsetínské vrchy, na Moravskoslezské Beskydy, ale také na jih na Slovensko.
-
Na Šibeničním vrchu poblíž Vizovic bylo skutečně popraviště, na oběšence bylo vidět z města i zámku
Když se řekne Šibeniční vrch, většinou si představíme ponuré místo. Nad Vizovicemi je ale takový vrch s krásným panoramatickým výhledem na město.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.