Do Lužné na Valašsku se po 80 letech vrátily Lucky. Za tichého syčení kontrolovaly domácnosti

Večer před svatou Lucií kdysi pravidelně obcházely vesnice postavy v bílém, takzvané Lucky.

Za tichého syčení, nebo jiných zvláštních zvuků očišťovaly husími křídly domácnosti od všeho zlého. Prastarý zvyk na Moravě téměř vymizel.

Po desítkách let ho obnovili třeba v Lužné na Vsetínsku.

„Je to v pořádku, staré zvyky se mají obnovovat. Tady tu tradici si u nás už ani nepamatuju,“ říká kronikář Lužné Jaromír Zemánek.

„Jsme kulturního dědina, chtěli jsme obnovit staré zvyky. Informace o tom, co jsou Lucky, jsme čerpali různě, z internetu, knih,“ říká jedna z Lucek Ivana Mišunová.

Nejstarší písemná zmínka o Luckách je od Jana Jakuba Ryby z roku 1804, kde popisuje trestání „dětí hltavých“. Lucky strašily děti, že pokud se nebudou během adventu postit, rozpářou jim bříška a naplní ho kroupami. Nosily u sebe velké nože (někdy dřevěné).

Taky kontrolovaly, jak je domácnost uklizená a samy napodobovaly různé práce. Kontrolovaly i to, jestli hospodyně nepředou, protože předení a draní peří bylo tento den zakázáno.

Postupem času se za Lucky převlékaly spíš mladší dívky a nevypadaly tolik strašidelně. Jejich obchůzky byly spíše jako divadelní představení.

V Lužné na Valašsku po 80 letech znovu chodily Lucky
autoři: rv , Tomáš Fránek
Spustit audio

Související