Definitivní příchod jara. V okolí Lačnova rozkvetly tisíce květů vzácného šafránu

4. duben 2018

Tisíce květů vzácného šafránu bělokvětého rozkvetly v těchto dnech na loukách v okolí Lačnova na Vsetínsku. Chráněná rostlina letos vykvetla asi o deset dnů později než obvykle.

0:00
/
0:00

Šafrán se v okolí Lačnova vyskytuje v 18 lokalitách, nejvíce je ho na louce u školy nebo na Sucháčkových pasekách, kde bývá až 30 000 květů.

Lokalit nepřibývá, tam, kde se lidé o místo starají, kosí trávu, ale nehnojí ji, se ale šafránu daří a mírně se rozrůstá. Daří se mu také v oblastech, kde jsou poblíž včely.

Lačnov je největší lokalitou, kde šafrán kvete

Nejvýše položeným místem s šafránem jsou Vařákovy paseky ve výšce 700 metrů nad mořem, které byly za druhé světové války vypáleny. Před 20 lety tam zůstaly jen čtyři rostliny, ochranáři lokalitu udržovali a nyní je tam přes tisíc rostlin.

Šafrán bělokvětý se vyskytuje na více místech v Česku, okolí Lačnova je však nejvýznamnější lokalitou.

Šafrán bělokvětý

Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se do Lačnova dostal z alpské oblasti v době napoleonských válek s krmivem pro koně či na vozech formanů. Rozmnožuje se snadno semeny, která se sem dostala právě se senem z alpských luk.

V regionu roste také šafrán karpatský, který kvete o něco později, vyskytuje se v Zubří a na Kohútce, hojnější je na Slovensku.

Šafrány kvetou i v sadech
Lačnov je největší lokalitou, kde šafrán kvete
autor: Gabriela Hykl

Související