Církev převezme od února do své správy zámek v Kroměříži. Pro veřejnost by se nic změnit nemělo

6. listopad 2019 16:44

Zámek a Podzámeckou zahradu církev získala v restitucích v roce 2015, dosud se o provoz obou památek staral na základě smlouvy o služebnosti Národní památkový ústav.

Platnost smlouvy skončí 25. února, olomoucké arcibiskupství se s Národním památkovým ústavem (NPÚ) nedohodlo na jejím prodloužení, vyplývá z vyjádření mluvčího arcibiskupství Jiřího Gračky a mluvčí kroměřížského pracoviště NPÚ Dagmar Šnajdarové pro ČTK. Návštěvníků by se změna výrazněji dotknout neměla.

Arcibiskupství podle Gračky o prodloužení smlouvy stálo, NPÚ to ale odmítl. „Aktuálně platným statutem Národního památkového ústavu jsme byli ministerstvem kultury pověřeni spravovat Arcibiskupský zámek a Podzámeckou zahradu pouze po dobu udržitelnosti projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, tedy do 25. února 2020,“ uvedla Šnajdarová.

Objekt bude dál přístupný návštěvníkům nebo milovníkům umění. Stejně tak nadále trvá spolupráce s Muzeem umění Olomouc, které ve druhém patře zámku pečuje o umělecké sbírky arcibiskupství a provozuje zde Arcidiecézní muzeum.
Josef Kropáč, vedoucího majetkové správy arcibiskupství

Z pohledu veřejnosti se podle vedoucího majetkové správy arcibiskupství Josefa Kropáče při návštěvě zámku nic nezmění. „Objekt bude dál přístupný návštěvníkům nebo milovníkům umění. Stejně tak nadále trvá spolupráce s Muzeem umění Olomouc, které ve druhém patře zámku pečuje o umělecké sbírky arcibiskupství a provozuje zde Arcidiecézní muzeum. Provoz obou objektů bude po vypršení smlouvy o služebnosti nadále zajišťovat,“ uvedl Kropáč.

Většina zaměstnanců NPÚ, kteří se nyní o chod zámku a Podzámecké zahrady starají, by měla na svých místech zůstat. Přejdou však pod arcibiskupství. „Kontinuita bude silně zachována. Správa památek bude probíhat jako dosud, protože to budou dělat stejní lidé. Mám pocit, že to bude až 90 procent pracovníků, kteří zůstávají,“ řekl Gračka.

Pohled z oken Arcibiskupského zámku v Kroměříži do Podzámecké zahrady

Zbývající zaměstnanci se budou podle Šnajdarové od 26. února starat o majetek ve správě NPÚ, tedy nově vybudované zahradnictví a kompostovací linku v Podzámecké zahradě a Květnou zahradu, které stát odmítl církvi vydat. Sporem o tento majetek se však kvůli žalobám podaným olomouckým arcibiskupstvím nadále zabývají soudy. Zámek i obě zahrady figurují od roku 1997 na seznamu světového dědictví UNESCO, letos je podle údajů NPÚ navštívilo přes 175 tisíc lidí.

Arcibiskupství plánuje v roce 2022 dokončení rozsáhlé obnovy zámku a Podzámecké zahrady za 246,3 milionu korun. „Zahrnuje například opravu zámecké střechy, obnovu vodního systému v Podzámecké zahradě nebo zpřístupnění Mlýnské brány,“ uvedl Kropáč. Do budoucna arcibiskupství chystá i další investice do obou památek.

autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související