Bez vody se žije těžko. Sucho a zimy bez sněhu vyprazdňují studny, obce hledají nové zdroje

Brusné na Kroměřížsku. Malá vesnice patří k těm, které v posledních letech bojují se suchem.

Voda chybí i ve studních. Obec má vlastní vodojem. I tak se v letních měsících občas stává, že zásoby nestačí.

Z některých studní voda zmizela úplně. „Bylo to z ničeho nic. Je sucho a ani v zimě není sníh,“ vysvětluje obyvatelka Brusného Ludmila Řezníčková. Podle ní se bez vody žije těžko. „Nikdy se nestalo, aby voda nebyla vůbec,“ dodává Ludmila Řezničková.

Vedení obce se proto rozhodlo v nedalekém lese vyvrtat další studnu. I tady ale radnice narazila na problém. Zatím kopat nemůže. Proti se odvolal jeden z chatařů, spor řeší krajský úřad ve Zlíně.

V obci zkoušeli získat vodu i z dalších vrtů. „Voda ale byla mineralizovaná a nešla tak využít,“ říká nezávislá starostka Brusného Jana Sedláková.

Se suchem bojuje i Zlínský kraj. Chce zmírnit jeho dopady. Hejtmanství vytvořilo speciální dotaci, mezi žadatele rozdělí 10 miliónů korun.

Peníze mohou žadatelé použít například na opatření, která pomohou v hubení a monitoringu lýkožrouta, který devastuje lesy nejen na Moravě. Dále chce kraj přispět na vybudování oplocenek a plůtků a také podpořit lepší vsakování vody u lesních cest, připomíná krajská radní za hnutí ANO, Margita Balaštíková.

Zatímco loni kraj mezi žadatele rozdělil tři a půl milionu korun, letos už téměř celých deset milionu korun.

autor: pes

Související