Beskydy – malebný kraj, který je už 50 let chráněnou krajinnou oblastí

Architektura Beskyd – rozhlasové nahlédnutí do chudých beskydských roubenek i největších architektonických skvostů

V rámci připomínky 50. výročí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Beskyd nabízíme "procházku" místní unikátní architekturou.

Dřevo bývalo v chudém kraji Beskyd nejdostupnějším a spolu s kamenem také možná jediným stavebním materiálem. A lidové stavby dřevěné beskydské architektury jsou dnes tím nejcennějším kulturním bohatstvím regionů.

O tyto „poklady“ pečuje mimo jiné i Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Díky němu tak můžeme zajít a obdivovat místní architekturu například v Dřevěném městečku, ve Valašské dědině a Mlýnské dolině nebo na Pustevnách.

Věděli jste, že po vyhoření národní kulturní památky Libušín na Pustevnách padlo na rekonstrukci 900 kubíků dřeva? A tušili jste, že ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm se mohou děti svézt na kolotoči, na kterém se točili jejich předkové už v druhé polovině 19. století?

Pokud ne, určitě si nenechte ujít rozhovor s technickým náměstkem Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Milanem Gesierichem. Spolu s ním nahlédneme do chudých beskydských roubenek i největších architektonických skvostů.

V roce 2023 je to rovných 50 let, co byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Beskydy. V roce 1973 se Beskydy staly v pořadí desátou chráněnou krajinnou oblastí a svou rozlohou 1160 kilometrů čtverečních jsou největší CHKO v České republice. A právě této malebné lokalitě je věnován seriál rozhovorů a reportáží Českého rozhlasu Zlín: https://rozhl.as/Beskydy50.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.