Baťův kanál na řece Moravě slouží k dopravě už od roku 1938, dnes je to oblíbený cíl turistů
16. října 1934 začala stavba Baťova kanálu na řece Moravě. Dnes je to především cíl turistů, v době svého vzniku ale sloužil k dopravě lignitu do otrokovické elektrárny.
Unikátní, přes 50 km dlouhý Baťův kanál byl vybudovaný v 30. letech minulého století, otevřený byl 2. prosince 1938. O rekreačním využití se tehdy uvažovalo jen okrajově. Vodní cesta měla především sloužit jako zavlažovací a plavební dílo. Firma Baťa, která kanál společně se státem vybudovala, po něm přepravovala uhlí z Ratíškovic, kde měla lignitový důl do elektrárny v Otrokovicích. Plavba tam i zpět trvala deset, často i více hodin.
Během válečného konfliktu Němci na průplavu napáchali několikamilionové škody. Opravy začaly hned po válce. Pak byl ale Baťův kanál, stejně jako jiné soukromé majetky znárodněn a od roku 1961 toto unikátní vodní dílo 30 let chátralo. Nová etapa jeho historie začala v 90. letech minulého století.
Dnes je Baťův kanál významnou technickou památkou a oblíbenou rekreační zónou. Plaví se po něm čluny, výletní lodě nebo hausbóty.
Související
-
Baťův kanál připravil na sezónu 2023 spoustu vylepšení a novinek
Na Baťově kanálu 1. května symbolicky odemkli plavební komory a slavnostně tak zahájili plavební sezonu 2023. Ta potrvá do 1. října.
-
Baťův kanál do roku 2027 propojí Kroměříž s Hodonínem
Ředitelství vodních cest plánuje prodloužení splavnosti Baťova kanálu o dva nové úseky – na jeho severním i jižním konci. Co budou práce zahrnovat a jaký přínos budou mít?
-
Od letošního března končí nulová tolerance alkoholu u vodáků. Na Baťově kanále to ale neplatí
Od letošního března se mohou vodáci vydat na řeky i s malým množstvím alkoholu v krvi. Výjimku ale tvoří takzvané sledované vodní cesty, mezi které patří Baťův kanál.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.