Baťovský bytový dům na Slanici ve Zlíně půjde k zemi. Město tam chce postavit družstevní byty
Zlínský magistrát plánuje demolici chátrajícího baťovského bytového domu v ulici U Slanice z roku 1942. Namísto něj postaví družstevní byty.
Čtěte také
Osmdesát let starý baťovský domek v ulici U Slanice ve Zlíně ustoupí nové výstavbě dvaceti družstevních bytů. Rozhodli o tom v pondělí radní města. Podle Pavla Simkoviče ze Starostů a nezávislých chtějí nabídnout lidem levnější bydlení, než komerční.
„Pokud nenastanou žádné komplikace při výběrovém řízení, tak předpokládám, že demolice by mohla začít někdy v létě, a dokončena do konce roku. Projektovou dokumentaci také předpokládáme do konce roku. To znamená, že pak bychom měli zahájit klasické řízené o stavební povolení, a já pevně věřím, že někdy začátkem příštího roku nejpozději v jeho polovině by měla být zahájena výstavba,“ uvedl pro Český rozhlas Zlín Simkovič.
Bytový dům Slanice - postavený na konci třicátých let na Slanici, podél tehdejší cesty do kamenolomu a k sirnému pramenu Slanice, kde se na konci 30-tých let zamýšlelo vybudovat lázeňské zařízení pro pracovníky firmy Baťa. V letech válečných byl dokonce vypracován projekt dle návrhu významného architekta Jaroslava Fragnera. Z připraveného záměru bohužel sešlo. Sirný pramen dnes již vysychá, nicméně je stále oblíbeným výletním místem obyvatel Louk a Podhoří. Typový domek se jako už tradičně u Bati postavil ve Zlíně a posléze použil k výstavbě obytných domů - konkrétně tento typ (v podobné verzi) byl posléze stavěn v polském Chelmeku. Dům na Slanici se dochoval do dnešní doby téměř v původní nezměněné podobě.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump má stejně nehorázné požadavky jako Rusko. Nerozeznává dobro a zlo, obává se politický geograf
-
ŽIVĚ: Čeští hokeji hrají na mistrovství světa s Německem 0:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Nedostupnost antidepresiv nám extrémně komplikuje práci. Nejsou ničím nahraditelná, kritizuje psychiatr
-
Zemřel meteorolog Jan Šrámek, který působil v České televizi. Zřítil se v Alpách ze svahu