Anna Geislerová, Andrea Morricone i Rickon Stark ze Hry o trůny. Zlínský dětský festival nabídne slavná jména

4. květen 2018

Hvězdou filmového festivalu dětských filmů ve Zlíně bude podle organizátorů přehlídky Andrea Morricone, hudební skladatel a dirigent, syn slavného skladatele Ennio Morriconeho.

Přijede také šestnáctiletý irský herec Art Parkinson, známý z kultovního seriálu Hra o trůny. Zlatý střevíček, cenu festivalu, letos převezmou herečka Magda Vášáryová a herec Jaromír Hanzlík. Předsedkyní hlavní poroty bude herečka Anna Geislerová.

Ve Zlíně se odehrála moje první filmová premiéra, točilo se tam Requiem pro panenku, řekla dnes. "A bude to poprvé, kdy se stanu předsedkyní poroty a předsedkyní čehokoli. Jsem soutěživé děvče, vzbudilo to ve mě pýchu, radost a odpovědnost," řekla ke svému angažmá na festivalu.

Ve jménu Československa. Dětský filmový festival ve Zlíně připomene vznik republiky a ocení Hanzlíka s Vášáryovou

Organizátoři Zlín film festivalu

Sto let československé kinematografie, to bude hlavní téma letošního Zlín film festivalu. Organizátoři největšího a nejstaršího festivalu filmů pro děti a mládež na světě představili jeho program.

Morricone mladší složil hudbu ke snímku 72 Hours in Bangkok českého režiséra a producenta Lubomíra Haltmara, který festival uvede ve světové premiéře. Pojednává o ztraceném dvouletém chlapci v Bangkoku a poukazuje na téma ztracených dětí obecně.

Hlavním tématem festivalu je československý film pro děti a mládež u příležitosti 100 let české státnosti a 120 let československé kinematografie. Téma obsahuje 43 snímků.

"Promítat budeme například kolekci českých a slovenských dětských filmů a pohádek sestavenou hereckými a filmovými osobnostmi doplněné jejich vzpomínkami. Řada z nich přijede svůj oblíbený film na festival uvést," uvedla umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Výročí založení slaví letos i Rakouskou, jehož filmové tvorbě se bude festival také věnovat. Doprovodný program se zaměří i na filmovou hudbu v československém filmu, zazní během něj podle organizátorů to nejlepší z tvorby Karla Svobody, Petra Hapky, Jaroslava Uhlíře, Petra Skoumala, Angela Michajlova či Jana Hammera.

Festival zahájí 25. května snímek Falkoni islandského režiséra Bragiho Thora Hinrikssona. Večerní zahájení obstará distribuční premiéra slovensko-českého filmu Nina režiséra Juraje Lehotského. Festival nabídne tři stovky filmů z 55 zemí a ukáže práci tvůrců nejen z klasických filmových velmocí, ale i třeba z Venezuely, Chile, Svazijska nebo Singapuru. Novinkou 58. ročníku je zařazení dokumentárního žánru do soutěžní roviny. Do soutěží je připraveno celkem 33 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 74 krátkých studentských.

 

 

autor: Tomáš Fránek | zdroj: ČTK

Související