Zřícenina hradu Šaumburk na Kroměřížsku nemá dobyvatele, ale zachránce. Dostala se do péče dobrovolníků

21. červen 2024 12:05

Zbytky hradu Šaumburk v Podhradní Lhotě na Kroměřížsku zachraňují dobrovolníci O zříceninu v majetku obce pečují pod přísným dohledem památkářů.  

Nejméně deset let ještě potrvá záchrana středověkého hradu Nový Šaumburk v Podhradní Lhotě na Kroměřížsku. Desítka nadšenců zříceninu z konce 14. století prakticky vyhrabává z Hradního kopce. Při záchraně toho, co z ní zbylo, se radí s odborníky z Národního památkového ústavu.

S některými z party nadšených zachránců i s předsedou spolku Nový Šaumburk natočila reportáž redaktorka Českého rozhlasu Zlín Gabriela Hykl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.